Spadła sprzedaż domów w USA w I kwartale 2008
2008-05-13 18:31
Przeczytaj także: Sprzedaż w Chinach najwyższa od 1999 r.
We wtorek inwestorzy na rynkach zagranicznych wypatrywali danych o kondycji konsumentów w USA i przed ich publikacją w Europie brakowało kupujących akcje. Indeksy w Londynie, Frankfurcie i Paryżu rozpoczęły sesję z niezdecydowaniem i do południa nie było widać wyraźnego trendu, ale informacje o sprzedaży detalicznej w kwietniu w USA zachęciły nieco stronę popytową do większej aktywności i ostatecznie dzień w regionie zakończył się umiarkowanymi wzrostami. W kwietniu Amerykanie kupowali 2,6 proc. mniej towarów niż przed rokiem, lecz w porównaniu do ubiegłego miesiąca sprzedaż detaliczna była niższa o 0,2 proc., dlatego duże znaczenie miało wystąpienie przewodniczącego FED, który stwierdził, iż sytuacja na rynku kredytów poprawia się, lecz jest jeszcze daleko od normalnego stanu.WALUTY
Dane o sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła w kwietniu o 0,5 proc. (nie licząc samochodów) m/m okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych (0,2-0,3 proc.) i to pozwoliło na umocnienie dolara. Nie na długo jednak i to nie ze względu na dane o spadku cen domów w Stanach, bo do takich danych rynek jest przyzwyczajony, ale ze względu na słowa szefa Fed, Bena Bernanke. Nie owijając w bawełnę, prezes banku rezerw federalnych przyznał, że sytuacja na rynku finansowym jest niepewna, a kierowana przez niego instytucja jest gotowa zwiększyć skalę pożyczek dla banków, jeśli będzie taka potrzeba.
Tyle wystarczy, żeby inwestorzy zastanawiali się nad sensem zamiany euro na dolary. W rezultacie kurs wspólnej waluty spadł do 1,548 USD.
Jen stracił do dolara 0,6 proc., a do euro 0,2 proc.
U nas dolar podrożał do 2,186 PLN, euro utrzymuje się nieznacznie powyżej 3,38 PLN, a frank przebił (od góry) poziom 2,08 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce