Wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 12,6% w IV 2008
2008-05-19 19:10
Przeczytaj także: Jaka produkcja i wynagrodzenia w Polsce?
Pomimo bardzo udanej końcówki poprzedniego tygodnia na giełdach europejskich dalej przeważa chęć do kupowania akcji. Dziś, niemiecki DAX wzrósł o 0,8 proc., francuski CAC40 o 1 proc., a brytyjski FTSE100 o 0,9 proc. To głównie zasługa spółek paliwowych i energetycznych, które zyskują na rekordowych cenach ropy i energii. Wzrostom w obu sektorach przewodziły koncern Royal Dutch Shell i niemiecka grupa energetyczna E.ON. Gorzej od szerokiego rynku znów radziły sobie spółki finansowe po spadku przychodów i zysku brytyjskiego brokera Collins Stewart. Brak obaw przed kupnem akcji, które już prawie odrobiły straty z początku roku bierze się również ze spekulacji na temat przejęć. Wysokie zyski spółek oraz niskie ceny akcji tworzą dobry grunt pod ewentualne akwizycje, tym bardziej, że sytuacja na rynku kredytowym poprawia się i łatwiej znaleźć finansowanie. Wall Street zaczęła dzień na lekkim plusie.WALUTY
Opublikowany w piątek wskaźnik wyprzedzający koniunkturę w USA okazał się nieco lepszy od konsensusu analityków i pomógł odrobić dolarowi wcześniejsze straty wobec euro. Kurs EUR/USD w pierwszej połowie dnia znajdował się nawet powyżej 1,560 euro, ale wspomniane dane spowodowały realizację zysków i sprowadzenie kursu w okolice 1,551 euro (o 0,25 proc. wyżej niż w piątek). Brak ważnych publikacji w strefie euro oraz święta narodowe na kilku azjatyckich rynkach przesądziły o raczej sennym przebiegu sesji na rynku walutowym.
Na lokalnym gruncie polski złoty stracił w poniedziałek uznanie inwestorów, do czego przyczyniły się dane o szybkim wzroście płac w sektorze przedsiębiorstw oraz komentarze członków RPP o możliwym dalszym podnoszeniu kosztu kredytów. Ok. godz. 17.00 za amerykańskiego dolara płacono 2,185 PLN(+0,8 proc.), za euro 3,389 PLN (+0,3 proc.), a franka szwajcarskiego wyceniano na 2,073 PLN, czyli na poziomie z końca ubiegłego tygodnia.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce