eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePolityka rolna wciąż istotna dla UE

Polityka rolna wciąż istotna dla UE

2008-05-20 10:36

Polityka rolna wciąż istotna dla UE

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mimo nacisków Wielkiej Brytanii, Unia nie chce zrezygnować z dotowania polityki rolnej. O sprawie informują dziś "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita".

Przeczytaj także: Jaka produkcja i wynagrodzenia w Polsce?

W drugim z tytułów znajdziemy wzmiankę o ucięciu dopłat do roślin energetycznych - decyzja na ten temat może zostać podjęta w kilka miesięcy. Dziś Komisja Europejska zaprezentuje propozycję reformy polityki rolnej. Reforma wydaje się być koniecznością w sytuacji szybko rosnących cen żywności, ale znieniesie dopłat do roślin energetycznych byłoby decyzją równie pożądaną, co trudną do przeprowadzenia. Wygląda na to, że Unia nadal dotować będzie produkcję żywności poprzez system dopłat bezpośrednich, a reforma ograniczy się do zniesienia limitów produkcji mleka i do przesunięcia części funduszy.

SYTUACJA NA GPW


W takich nastrojach, jakie zdominowały w poniedziałek GPW, inwestorzy nie lubią rozpoczynać tygodnia - taniała większość akcji. Na koniec notowań WIG spadł o 0,5 proc., WIG20 tracił 1,2 proc., natomiast mWIG40 znalazł się minimalnie ponad kreską. Oczekiwaliśmy testowania ważnych poziomów technicznych i niestety w poniedziałek byki nie miały zbyt wielkiego pola do popisu - WIG20 przełamał od góry poziom 3000 pkt chociaż trzeba powiedzieć, że pod koniec dnia tradycyjnie udało się odrobić parę punktów, bo sytuacja w ciągu sesji wyglądała znacznie gorzej. Wiarę w powrót wzrostów podtrzymują obroty, które były w poniedziałek zbyt skromne (mniej niż 900 mln PLN), aby uwiarygodnić wybicie dołem.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Przy braku ważnych publikacji makro, wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od wzrostów. Dobre nastroje utrzymały się jeszcze z poprzedniego tygodnia, co wywindowało indeksy na ponad 1-proc. plusy. Chęci do zakupów starczyło jednak zaledwie do połowy notowań i na kilka godzin przed ich końcem przez rynek przeszła fala podaży. Impulsem do niej była zapowiedź niskiej sprzedaży w kwietniu podzespołów spółki SanDisk, co pociągnęło w dół spółki technologiczne - Nasdaq stracił 0,5 proc. Traciły również Goldman Sachs, Morgan Stanley i Lehman Brothers po tym jak Citigroup obniżył ich prognozy. Na pozytywnej stronie rynku znalazły się z kolei koncerny paliwowe.

Obniżenie wycen dla japońskich deweloperów przez Credit Suisse pociągnęło Nikkei w dół o 0,6 proc., Kospi o 0,7 proc., a Hang Seng o 1,9 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: