eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeProdukcja przemysłowa pod lupą RPP

Produkcja przemysłowa pod lupą RPP

2008-05-21 10:51

Produkcja przemysłowa pod lupą RPP

© fot. mat. prasowe

Obserwowana wczoraj na rynkach światowych wyprzedaż amerykańskiego dolara przełożyła się na spadek kurs USD/PLN do poziomu 2,16. Kurs EUR/PLN pozostawał wczoraj umiarkowanie stabilny. Jego wahania mieściły się w wąskim zakresie 3,38-3,3950. Już od ponad tygodnia większy wzrost wartości euro względem złotego uniemożliwia silna bariera 3,40, natomiast na jej większy spadek nie pozwala wsparcie na poziomie 3,38.

Przeczytaj także: RPP zmieni stopy procentowe w VI 2008?

Rynek krajowy


Wybicie z tego kanału konsolidacji mogą przynieść dzisiejsze dane z Polski na temat produkcji przemysłowej. Miesiąc temu dynamika jej wzrostu wypadła wyjątkowo słabo (0,9%) i wraz z gorszą od prognoz sprzedażą detaliczną skłoniła Radę Polityki Pieniężnej do pozostawienia w kwietniu stóp procentowych bez zmian. Obecne oczekiwana wskazują, iż dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w naszym kraju w ubiegłym miesiącu powróciła do tempa sprzed marca i wyniosła 14,6% r/r. Taki wynik nie będzie na pewno argumentem przeciwko podwyżce kosztu pieniądza w Polsce. Oprócz wspomnianego wskaźnika poznamy również dzisiaj z naszego kraju inflację bazową oraz inflację producentów (PPI) za kwiecień. Prognozy zakładają wzrost inflacji bazowej do 2,9% r/r z 2,7% w marcu.

Jeśli przedstawiane dzisiaj dane okażą się wyższe od oczekiwań, znacznie wzrosną szanse na podwyżkę stóp procentowych w Polsce już w maju, co przełoży się na umocnienie złotego. W takiej sytuacji kurs EUR/PLN powinien pokonać barierę 3,38. Kolejnym wsparciem, które może ograniczać spadek kursu tej pary walutowej będzie poziom 3,36. Jeśli w notowaniach pary EUR/USD nie nastąpią większe zmiany złoty umocni się również względem dolara. Najbliższym ograniczeniem ewentualnych spadków kursu USD/PLN jest poziom 2,14.

Rynek międzynarodowy


Wtorkowe umocnienie euro wywołane było wyższym od oczekiwań odczytem wskaźnika PPI z Niemiec za kwiecień.. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5% miesiąc do miesiąca, tymczasem wyniósł on 1,1% m/m. Dane te zwiększyły oczekiwania inwestorów odnośnie podniesienia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Za takim krokiem przemawiają również rosnące wymagania płacowe, m.in. w Niemczech. Wzrost wynagrodzeń jest bowiem czynnikiem zwiększającym inflację. Jako, że ECB za główny cel stawia sobie obecnie walką z presją inflacyjną, perspektywa podwyżki stóp procentowych w strefie euro zaczyna się przybliżać. Wcześniej inwestorzy spodziewali się tego typu interwencji dopiero pod koniec roku. Obecnie pojawiają się opinie, że zostanie ona dokonana już w najbliższych miesiącach.

Dzisiaj o godzinie 10:00 poznamy odczyt wskaźnika IFO z Niemiec. Analitycy spodziewają się wyniku na poziomie 102,1 wobec 102,4 miesiąc wcześniej. Jeśli wynik ten będzie słabszy, aprecjacja euro może zostać powstrzymana. Natomiast jeśli odczyt nie zaskoczy, bądź zaskoczy pozytywnie, będziemy obserwować dalszą zwyżkę kursu EUR/USD. W tym przypadku ważnym sygnałem będzie ewentualne pokonanie poziomu 1,57, które może dać impuls do wzrostu w okolice historycznych szczytów. Dzisiaj poznamy również protokół z ostatniego posiedzenia FED. Zapiski te powinny rzucić trochę światła na obecną kondycję amerykańskiej gospodarki. Mogą one również pomóc w prognozowaniu dalszych kroków Rezerwy Federalnej odnośnie stóp procentowych.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: