Produkcja przemysłowa wzrosła w IV 2008 o 14,9 proc.
2008-05-21 18:15
Przeczytaj także: Jaka produkcja przemysłowa i inflacja bazowa?
SUROWCE
Ropa i złoto pozostają w silnych trendach wzrostowych za sprawą osłabienia dolara. Deprecjacja amerykańskiej waluty sprawia, że surowce w niej wyceniane stają się tańsze w innych walutach i za sprawą większego popytu ich ceny rosną. Londyńska baryłka brent i nowojorska crude ustanowiły kolejne rekordy przekraczając poziom 130 USD. Dziś po południu handlowano nimi po odpowiednio 130,80 USD i 131,30 USD. Bycze nastroje na tym rynku są utrzymywane również przez raporty banków, które podniosły swoje prognozy. W ostatnich dniach zrobiły to Goldman Sachs (do 141 USD w drugiej połowie roku), Societe Generale i Credit Suisse.
Złoto drożeje z kolei (poza przeceną dolara) za sprawą powrotu obaw o wysoką inflację, która w kwietniu w Stanach w cenach producenckich była najwyższa od 1991 roku .
Potaniała natomiast miedź - na giełdzie w Nowym Jorku jej cena spadła o 0,7 proc. To wynik wzrostu zapasów, które są najwyższe od połowy marca. W takich momentach na rynku pojawiają się obawy o niższy popyt na ten surowiec zgłaszany przez dwóch największych światowych konsumentów - USA i Chiny.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce