eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNarodowy Bank Polski w systemie Target2

Narodowy Bank Polski w systemie Target2

2008-05-23 11:25

Narodowy Bank Polski funkcjonuje już w transeuropejskim systemie rozliczania płatności w euro TARGET2. Wraz z Narodowym Bankiem Polskim uczestnikami bezpośrednimi systemu TARGET2 zostały trzy banki (ABN AMRO Bank Polska SA, Bank Zachodni WBK SA oraz Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Polski SA), zaś dostęp do rozliczeń przez system TARGET2 uzyskały - za pośrednictwem NBP - 24 inne banki, Krajowa Izba Rozliczeniowa SA oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA.

Przeczytaj także: Rozrachunki międzybankowe: migracja do TARGET2-NBP

W dniu 19 maja 2008 r. Narodowy Bank Polski uruchomił system TARGET2-NBP i przystąpił do systemu TARGET2 – paneuropejskiego systemu RTGS służącego rozliczaniu wysokokwotowych płatności w euro.

Zdaniem wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka, dzięki przystąpieniu do systemu TARGET2 usługi dla klientów realizujących rozliczenia w euro będą tańsze, lepsze i bezpieczniejsze. Wejście do systemu oznacza m.in. szybszy czas realizacji płatności, rozszerzenie potencjalnej liczby klientów oraz umożliwia bankom – bezpośrednim uczestnikom konkurowanie na rynku europejskim na równych warunkach.

Migracja z systemu TARGET do systemu TARGET2

Od 7 marca 2005 r. Narodowy Bank Polski był – jako pierwszy bank centralny z krajów przystępujących do Unii Europejskiej w 2004 r. - uczestnikiem systemu TARGET. NBP uruchomił wówczas system RTGS o nazwie SORBNET-EURO, który został połączony, za pośrednictwem systemu BIREL w Banku Włoch, z innymi systemami RTGS tworzącymi system TARGET.

Uczestnictwo NBP w systemie TARGET umożliwiło równoczesne uruchomienie systemu EuroELIXIR, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A., i rozpoczęcie rozliczania w tym systemie najpierw płatności krajowych w euro, zaś od dnia 30 maja 2005 r. detalicznych płatności transgranicznych w euro. Natomiast system SORBNET-EURO rozlicza przede wszystkim płatności międzybankowe, w tym wynikające z rozliczeń EuroELIXIR, oraz inne pilne płatności w euro, w tym również klientowskie.

System TARGET2 funkcjonuje od dnia 19 listopada 2007 r. i etapowo zastępuje system TARGET. Uczestnikami systemu TARGET2 stawały się sukcesywnie banki centralne i instytucje kredytowe z kolejnych krajów. Polska znalazła się w trzeciej, ostatniej grupie migracyjnej, w której znalazły się również Dania, Estonia, dwa kraje ze strefy euro – Grecja i Włochy oraz Europejski Bank Centralny. Przejście trzeciej grupy krajów zakończyło tym samym rozpoczęty w dniu 19 listopada 2007 r. półroczny proces migracji europejskiego środowiska bankowego z systemu TARGET do systemu TARGET2. Oznacza to tym samym zamknięcie systemu TARGET, funkcjonującego od 1999 r. W systemie TARGET2 obok Europejskiego Banku Centralnego uczestniczą obecnie banki centralne z 20 krajów Unii Europejskiej, w tym z 15 krajów należących do strefy euro i z 5 krajów, które nie wprowadziły jeszcze wspólnej waluty euro.

Uruchomienie systemu jest kolejnym krokiem na drodze do większej integracji europejskiego systemu bankowego oraz standaryzacji i harmonizacji usług bankowych oferowanych klientom.

 

1 2 3

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: