eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNarodowy Bank Polski w systemie Target2

Narodowy Bank Polski w systemie Target2

2008-05-23 11:25

Przeczytaj także: Rozrachunki międzybankowe: migracja do TARGET2-NBP


Architektura i funkcjonalność systemu

System TARGET2 jest, w odróżnieniu do systemu TARGET, systemem scentralizowanym, opartym na wspólnej jednolitej platformie technicznej (Single Shared Platform - SSP), zbudowanej przez trzy banki centralne: Francji (Banque de France), Niemiec (Deutsche Bundesbank) oraz Włoch (Banca d’Italia). Pod względem prawnym system TARGET2 składa się z 21 systemów RTGS, będących systemami płatności, działającymi zgodnie z prawem poszczególnych krajów i prowadzonymi odpowiednio przez banki centralne z 20 krajów i Europejski Bank Centralny. Polski komponent systemu TARGET2 nazywa się TARGET2-NBP i jego bezpośrednimi uczestnikami są od 19 maja 2008 r. NBP i ww. trzy banki.

Dzięki modułowej architekturze platformy, system TARGET2 zapewnia z jednej strony identyczny zakres usług podstawowych (tzw. „core services” oferowane w ramach modułów obowiązkowych) dla wszystkich uczestników systemu, bez względu na ich lokalizację, a z drugiej strony umożliwia elastyczne dostosowanie zakresu wykorzystywanych usług do aktualnych potrzeb uczestnika poprzez możliwość wyboru spośród kilku oferowanych modułów opcjonalnych. Istotnymi cechami systemu są także:
  • wysoki poziom bezpieczeństwa realizacji płatności oraz zaawansowane mechanizmy zapewniające ciągłość działania systemu,
  • jednolita struktura cenowa – jednolity poziom opłat za transakcje krajowe i transgraniczne oraz transakcje systemów zewnętrznych,
  • zaawansowane mechanizmy elastycznego zarządzania płynnością, w tym możliwość grupowania płynności w ramach grupy finansowej.

Korzyści dla polskich banków i ich klientów z uczestnictwa w systemie TARGET2

Narodowy Bank Polski podjął decyzję o uczestnictwie w systemie TARGET2, biorąc pod uwagę przede wszystkim zasadność kontynuowania funkcjonowania powstałej w marcu 2005 r. krajowej infrastruktury rozliczeniowej dla płatności w euro, w skład której wchodził system SORBNET-EURO i system EuroELIXIR. System EuroELIXIR rozlicza głównie płatności detaliczne w euro, w tym płatności transgraniczne za pośrednictwem systemu STEP-2, pierwszej paneuropejskiej izby rozliczeniowej. Płatności te są rozliczane szybciej i taniej dla banków niż poprzez tradycyjne kanały bankowości korespondenckiej.

Dodatkowo, od dnia 28 stycznia br. poprzez system EuroELIXIR jest możliwe rozliczanie przez pierwsze polskie banki, w tym NBP, paneuropejskiego polecenia przelewu (SEPA Credit Transfer), pierwszego produktu w standardzie SEPA, wprowadzanego w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro. Dla zachowania i rozwoju funkcjonalności systemu EuroELIXIR oraz dla dalszego jego działania po zakończeniu funkcjonowania systemu TARGET warunkiem niezbędnym był udział NBP w systemie TARGET2. Beneficjentami powyższych korzyści, jakie z tytułu uczestnictwa NBP w systemie TARGET2 mają banki, mogą być również ich klienci poprzez szybsze, tańsze i zharmonizowane w ramach SEPA przelewy w euro do innych krajów na świecie.

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: