Tydzień: czekamy na RPP i wzrost PKB w I kw.
2008-05-26 11:16
Środa będzie dla nas najważniejszym dniem tygodnia - poznamy wówczas sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia za kwiecień, oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej.
Przeczytaj także: Jaka produkcja przemysłowa i inflacja bazowa?
Przed tym dniem niewiele będzie się działo. W poniedziałek świętują Amerykanie i Anglicy, zatem i pozostałe rynki będą tkwić w uśpieniu. We wtorek publikacja indeksu S&P/CaseShiller o cenach domów w USA, sprzedaż nowych domów w USA i indeks zaufania konsumentów mierzony przez Conference Board. Analitycy zakładają, że publikowany w środę wskaźnik dynamiki sprzedaży detalicznej wyniesie 13,6 proc., a stopa bezrobocia spadnie do 10,6 proc. RPP ma stóp nie zmienić czekając na nową projekcję inflacji i dane o wzroście PKB w I kw. Te napłyną już w piątek a rynkowy consensus zakłada wzrost o 5,8 proc. Również w piątek prognoza inflacji dla strefy euro za maj.SYTUACJA NA GPW
Po nieudanej próbie przełamania ważnych poziomów przez warszawskie indeksy, z inwestorów na GPW wyraźnie uszło powietrze i akcje obrały kierunek południowy. WIG spadł o 2,9 proc., a WIG20 ze stratą 4,1 proc. był najsłabszym indeksem w regionie. Aktywność sprzedających nie była jednak szczególnie wysoka za sprawą Bożego Ciała, ale znowu powracają te same pytania, z którymi borykamy się dryfując od kilku miesięcy w trendzie bocznym: jakich argumentów potrzeba, by przekonać popytową część rynku o dobrej kondycji naszych spółek i czy Warszawa będzie w stanie wyrwać się z niełaski zagranicznych instytucji finansowych? W obliczu tak zmiennych nastrojów polskie fundusze również nie kupują akcji - nikt nie chce wyrywać się przed szereg, bo w każdej chwili możemy dowiedzieć się o kolejnym niewesołym epizodzie serialu zza oceanu z rozmaitymi odmianami słowa "kryzys" w tytule.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji amerykańskie indeksy kontynuowały trend spadkowy, w wyniku wzrostu cen ropy oraz słabych danych z rynku nieruchomości. S&P spadł o 1,3 proc., a Dow Jones o 1,2 proc. i zakończyły tydzień największą przeceną od pierwszej połowy lutego. Inwestorzy znów sprzedawali akcje w wyniku obaw, że rekordowe ceny ropy negatywnie przełożą się na gospodarkę. Nastrojów nie poprawiły również dane z rynku nieruchomości. Chociaż nie były gorsze od oczekiwań (sprzedaż domów w kwietniu spadła o zaledwie 1 proc., a ceny w I kw. są 8 proc. niżej, niż przed rokiem), to przy ogólnej chęci do realizacji zysków z poprzednich tygodni nie były w stanie powstrzymać podaży.
Na rosnących cenach surowców jeszcze silniej spadały ceny akcji na rynkach azjatyckich. Nikkei stracił 2,3 proc., Kospi 1,5 proc., a Hang Seng 1,7 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce