Giełda: inwestorzy nadal niepewni
2008-05-27 12:26
Przeczytaj także: Giełda: krótkoterminowe sygnały sprzedaży
Oczywiście nie zmieniła nic na wykresach i w układzie sił na parkietach, ale pojawiło się kilka ciekawych sygnałów, które mogą rzutować na przyszłą koniunkturę. Po pierwsze, indeks rynków wschodzących MSCI rozciągnął spadkową serię do pięciu kolejnych sesji. To pierwszy taki przypadek od trzech miesięcy, co potwierdza pogarszanie się nastrojów na światowych rynkach. W innej sytuacji inwestorzy, by do tego nie dopuścili i szybciej wykorzystali zniżki do kupna walorów. Na pocieszenie – spadek nie ma dużej siły, bo indeks dopiero wrócił do poziomu z 9 maja.Po drugie, z Wielkiej Brytanii napłynęły sygnały, że ceny domów w maju spadały ósmy kolejny miesiąc. To oznacza, że sytuacja na tamtejszym rynku nieruchomości systematycznie pogarsza się. W perspektywie kolejnych miesięcy może to stanowić źródło kolejnych kłopotów, bo Brytyjczycy są jeszcze mocniej zadłużeni w relacji do dochodów niż Amerykanie, jeśli chodzi o hipoteki.
Po trzecie, UBS ostrzegł przed kolejnymi stratami wynikającymi z załamania się rynku kredytów hipotecznych. Ma to znaczenie o tyle, że inwestorzy liczyli w ostatnim czasie, że branża finansowa najgorsze ma za sobą. Teraz znów pojawiają się sygnały, że niekoniecznie tak musi być.
Po czwarte, paliwa pozostawały nadal drogie. Czynnik, który był jednym z najważniejszych powodów osłabienia koniunktury w poprzednich dniach, wciąż jest więc aktualny.
Jednocześnie jednak pojawiały się wczoraj bardziej optymistyczne sygnały. Ze strony amerykańskiego Departamentu Skarbu mieliśmy uspokajające sugestie, że na rynkach finansowych widać odbudowywanie się zaufania. Natomiast Timothy Geithner, szef Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku, wyraził przekonanie, że światowa gospodarka dobrze sobie radzi z amerykańskim spowolnieniem. Z tym, że takie opinie w jakimś stopniu są nacechowane urzędowym optymizmem, więc mają mniejsze znaczenie od wygłaszanych przez ludzi ze świata finansów, za którymi najczęściej jeszcze idą konkretne pieniądze.
Pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach w minionym tygodniu kontrastowało z podejmowanymi przez inwestorów na świecie decyzjami w zakresie przepływów kapitału. Fundusze akcyjne były zdecydowanym wygranym, gdyż pozyskały 4,8 mld USD świeżego kapitału. Z tego większość trafiła na rynki wschodzące – 3,1 mld USD. Duży odpływ odnotowały natomiast fundusze pieniężne. W tych danych widać wpływ sytuacji na rynku surowców, gdyż zainteresowanie budzą w dużym stopniu te regiony i kraje, które na wysokich cenach szczególnie paliw najbardziej korzystają. Spadające notowania przy pokaźnych wpłatach pokazują, że reakcja inwestorów na pesymistyczne sygnały z ostatniego czasu z Ameryki (wzrost zapasów niesprzedanych domów, wciąż wysoka inflacja, słaba produkcja przemysłowa) jeszcze nie nastąpiła. Warto podkreślić, że fundusze rynków wschodzących odzyskały praktycznie wszystkie środki (bez 3,3 mld USD), jakie odpłynęły z nich w I kwartale tego roku.
Dziś będzie zapewne na rynkach znacznie ciekawiej. Poznamy i niemiecki PKB za I kwartał, i czerwcowy indeks zaufania konsumentów u naszego zachodniego sąsiada. W Stanach Zjednoczonych natomiast czeka nas kolejna porcja wiadomości z rynku nieruchomości – indeks cen domów S&P/Case Shiller oraz sprzedaż domów na rynku pierwotnym. Ważne będą też dane o zaufaniu konsumentów. Nasz WIG walczy wciąż o zażegnanie niebezpieczeństwa opuszczenia dołem ponad 4-miesięcznego trójkąta. Ta formacja jest kluczowa dla oceny koniunktury w średnim terminie.
Najważniejsze wydarzenia z 26 maja 2008 r.:
- Nie pracowały giełdy w USA i Wielkiej Brytanii
Dziś na rynkach
- Niemiecki PKB w I kwartale 2008 r.
- Czerwcowy indeks Gfk, obrazujący nastroje konsumentów w Niemczech
- Marcowy indeks S&P/Case Shiller, uznawany za najlepszy miernik cen domów w USA
- Majowy indeks zaufania amerykańskich konsumentów
- Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Katarzyna Siwek / expander