Stopy procentowe nie będą obniżone?
2008-05-28 11:10
© fot. mat. prasowe
Ekonomiści spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej poczeka z kolejną podwyżką stóp procentowych do czerwca, kiedy znana już będzie nowa projekcja inflacji.
Przeczytaj także: Jaki rynek nieruchomości w USA?
Natomiast rynek pieniężny już kolejną podwyżkę zdyskontował - od ostatniej decyzji RPP o podniesieniu stóp w końcu marca rynkowe stopy WIBOR wzrosły o ponad 30 pkt. Zatem nawet niespodziewana dla ekonomistów decyzja dla rynku pieniężnego aż takim zaskoczeniem nie będzie. Dziś - jeszcze przed decyzją RPP, bo o godz. 10.00 rano - poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej. Ekonomiści ankietowani przez ISB uważają, że wyniesie ona między 16,5 a 22 proc. ze średnią na 19,1 proc. Tak świetny wynik miałby być konsekwencją wciąż wysokiego wzrostu płac i wzrostu zatrudnienia, ale także ''zawirowaniem kalendarzowym'' - kwiecień był ''dłuższym'' w dni pracujące miesiącem niż marzec i niż kwiecień ub.r.SYTUACJA NA GPW
We wtorek na światowe giełdy powrócili inwestorzy z USA i Wielkiej Brytanii, a warszawski parkiet odczuł to niespecjalnie - obroty, które są ostatnio największym problemem GPW, nieco się poprawiły i osiągnęły równy 1 mld PLN. Taki poziom aktywności to jednak wciąż niewiele jak na naszą giełdę, w dodatku blisko 800 mln wygenerował obrót akcjami największych spółek. W końcówce sesji przekonaliśmy się, że tak płytki rynek sprzyja manipulowaniu kursami, ponieważ WIG20, który mimo słabych danych z USA przez całe popołudnie utrzymywał się powyżej kreski, tuż przed zamknięciem notowań osunął się o ponad 25 pkt. Ostatecznie WIG stracił 0,1 proc., a WIG20 0,2 proc. Liderami wśród największych spółek były papiery GTC, BZ WKB oraz PBG, które podrożały o ponad 3 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Główne indeksy Wall Street odrobiły cześć strat z silnych spadków z ubiegłego tygodnia. Na wczorajszej sesji S&P zyskał 0,7 proc., a Dow Jones 0,6 proc. Do zakupu akcji przekonywał spadek cen ropy oraz pozytywne rekomendacje dla kilku spółek z sektora technologicznego - Nasdaq zyskał 1,5 proc. Wzrostom towarzyszyły jednak bardzo niskie obroty. Najwidoczniej popytu nie zachęciły mieszane dane makro z amerykańskiej gospodarki. Niespodziewany wzrost sprzedaży nowych domów w kwietniu został zrównoważony silnym spadkiem ich cen oraz najgorszymi od ponad 15 lat nastrojami konsumentów.
Indeksy azjatyckie traciły dziś rano, ciągnięte w dół przez spółki wydobywcze oraz branżę samochodową. Wprawdzie taniejąca ropa oddziałuje pozytywnie na te drugie, ale kiepskie nastroje konsumentów na ich głównym rynku zbytu już nie.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce