eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii wciąż słaby

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii wciąż słaby

2008-05-29 11:07

Warszawska giełda kontynuuje pokaz słabości. W takich kategoriach trzeba odbierać przebieg środowej sesji. Nie reaguje też na wiadomości dotyczące naszej gospodarki, jak sprzedaż detaliczna, czy decyzja w sprawie stóp procentowych.

Przeczytaj także: Niższe ceny paliw dobre czy złe?

Wczoraj zainteresowanie budziło jedynie kilka spółek. Były to głównie PKO BP i PKN Orlen, których wpływ na wzrost indeksu WIG wynosił odpowiednio 0,5 pkt proc. oraz 0,26 proc. Widać, że to dzięki nim udało się odnotować wzrost. Gdyby nie zmieniły kursów mielibyśmy spadek na rynku. Trochę podobna sytuacja była na amerykańskim parkiecie. Rosły głównie firmy surowcowe, wyraźnie traciły finansowe, reszta pozostawała w cieniu. Trudno więc z takich sesji wyciągać dalej idące wnioski.

Najbardziej spektakularnie zachował się rynek obligacji w Ameryce. Rentowność 10-latek pierwszy raz w tym roku przekroczyła barierę 4%. Widać coraz mocniejsze zaniepokojenie inwestorów wzrostem inflacji w przyszłości. Znajduje to też odzwierciedlenie w opiniach analityków. Specjaliści Merrill Lynch podnieśli prognozy inflacji na ten rok w USA i obawiają się osiągnięcia 4,5%. Liczą się z tym, że wysokie ceny paliw podniosą inflację nawet o 1 pkt proc. To powoduje, że maleją nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych, co zaś przyczynia się do wzmocnienia dolara. Kwestia jego kursu jest istotna, bo dzięki słabości amerykańskiej waluty szybko rósł w ostatnich miesiącach eksport, co chroni gospodarkę USA przed ostatecznym wejściem w recesję, a jednocześnie wspomaga wyniki spółek, zwiększając dochody z działalności poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Ugruntowanie się więc przekonania, że dolar będzie stopniowo zyskiwał, nie oddziaływałoby korzystnie na giełdy. Na razie jednak nie mamy definitywnych przesłanek do mówienia o odwróceniu trendu na rynku EUR/USD. Kluczową barierą jest tu 1,54 USD. Jej przekroczenie zapowiadałoby trwalszy ruch w dół wspólnej waluty. Dziś euro spada trzeci dzień z rzędu i osiąga kurs niższy niż 1,56 USD.

Kwestie związane z inflacją dotyczą nie tylko USA. Większy od oczekiwanego, bo o 5,7%, wzrost wykazały w kwietniu ceny importowe w Niemczech. Komisarz unijny Joaquin Almunia wyraził jednocześnie obawę przed nakręceniem przed drogie paliwa spirali inflacyjnej i wezwał do przeciwdziałania takiemu scenariuszowi.

Ostrożne nastawienie inwestorów do rynku akcji potwierdziła wczoraj słaba reakcja na lepsze od spodziewanych dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. To dość ważne informacje ze względu na to, że traktowane są jako wskaźnik wyprzedzający wydarzenia w całej gospodarce. W kwietniu, po wyłączeniu zamówień na środki transportu wzrost wyniósł 2,5% w porównaniu z marcem. Całość zamówień spadła o 0,5% m/m i 1,7% r/r. Średnio w ostatnich trzech latach wzrost wynosił 5,5% r/r. Spowolnienie jest więc nadal bardzo widoczne.

Martwią wciąż doniesienia z rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Dziś dowiedzieliśmy się, że w maju ceny domów spadły aż o 4,4% r/r., czyli najbardziej od 1991 r. Kryzys na tamtejszym rynku staje się coraz bardziej widoczny, gdyż przypomnijmy, że ostatnio raportowano też o gwałtownym spadku liczby przyznanych kredytów hipotecznych w kwietniu.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: