Wzrost PKB w USA wyniósł 0,9% w I kwartale 2008
2008-05-29 18:28
© fot. mat. prasowe
Recesji w Stanach Zjednoczonych nie można jeszcze ogłosić - w I kwartale PKB wzrósł i to więcej niż pierwotnie szacowano (0,6 proc.). Technicznie recesja to dwa kwartały z rzędu spadku.
Przeczytaj także: Wzrost PKB w USA: dziś drugi odczyt
Choć zdarzają się i inne definicje czy oceny. Mniejsza jednak o spory o samo pojęcie - PKB wzrósł głównie dzięki słabemu dolarowi. Słabszy dolar oznacza, że import towarów do USA jest dość kosztowny, a zyskują na tym rodzimi producenci, którzy mogą odzyskać rynek kosztem importerów. Deficyt handlowy (w skali 12 miesięcy) spadł w na koniec marca do 480 mld dolarów i był najniższy od sześciu lat. A sam handel wniósł do PKB 0,8 proc. dziesiątych wzrostu. Wydatki konsumentów wzrosły w I kw. o 1 proc. - najmniej od 2001 roku. Mniejsze znaczenie miał natomiast wzrost zapasów - te dodały ledwie 0,2 proc. do wzrostu PKB. Ale kolejne kwartały mogą okazać się słabsze za sprawą słabnącego rynku pracy.SYTUACJA NA GPW
Czwartkowa sesja nie pozostawiła złudzeń inwestorom liczącym na trwały napływ zagranicznego kapitału na GPW - po dobrej pierwszej części sesji indeksy po południu zwróciły się na południe i przy dużych obrotach sprzedawano akcje. Akcje PKO BP, które dzień wcześniej były bohaterem notowań, wygenerowały wprawdzie najwyższe obroty (430 mln PLN), ale w czwartek duzi gracze realizowali zyski i walory banku ciągnęły w dół WIG20. Indeks największych spółek spadł ostatecznie o 0,9 proc., a WIG stracił 0,7 proc. przy obrotach rzędu 1,7 mld PLN. Akcjami spółek spoza WIG20 handluje się w ostatnich dniach sporadycznie - wśród inwestorów przedłuża się nastrój wyczekiwania na wybicie, ale po czwartkowej sesji na wykresie indeksu największych spółek wyrysowała się długa czarna świeca, która nie napawa optymizmem graczy kierujących się analizą techniczną.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce