Auto na kredyt coraz dostępniejsze
2008-05-30 11:44
Przeczytaj także: Kredyt samochodowy po zakupie auta?
fot. mat. prasowe
Kruchy przedmiot kredytowania
Z punktu widzenia banku typowy kredyt samochodowy, którego główną cechą jest tożsamość przedmiotu kredytowania i przedmiotu zabezpieczenia, ma kilka istotnych charakterystyk znajdujących swoje odbicie zarówno w wymaganiach co do zabezpieczeń, jak i parametrach finansowych tego produktu.
Stosunkowo krótki „okres życia” auta jest przyczyną, dla której w ofertach banków nie znajdziemy kredytów długoterminowych przeznaczonych na ten cel. Maksymalny okres kredytowania w większości instytucji to 7-8 lat. Szybkie „starzenie się” samochodów jest szczególnie istotne w przypadku kredytowania zakupu auta używanego — banki często ustalają maksymalny wiek środka transportu w momencie zakończenia spłaty kredytu, co stanowi jednocześnie ograniczenie długości okresu kredytowania. Przykładowo kupując na kredyt auto 3-letnie, przy ustalonym przez bank ograniczeniu na poziomie 7 lat (wiek samochodu w momencie zakończenia spłaty) mamy 4 lata na spłatę pożyczonego kapitału wraz z odsetkami. Banki zwykle nie oferują możliwości kredytowania aut starszych niż 5-6 lat. Do wyjątków należą mBank i Multibank (kupimy tam na kredyt auto 7-letnie) oraz GE Money Bank (w kredycie AutoOkazja można nabyć nawet 15-letni pojazd).
Z tego względu trudno znacząco obniżyć ratę kredytu, nawet jeśli planujemy użytkować nasz pojazd aż do momentu, gdy osiągnie status zabytku. Osobom poszukującym produktu, który nie ma takiej wady, warto polecić pożyczkę hipoteczną. Jeśli posiadamy nieruchomość, która stanowić będzie zabezpieczenie, to alternatywa ta jest nie tylko tańsza (oprocentowanie pożyczek w PLN waha się obecnie w granicach 7% - 11%), ale także pozwala nam na dowolne wydatkowanie uzyskanych środków (np. inne cele konsumpcyjne, ale również ubezpieczenie auta, zakup dodatkowego wyposażenia). Wadą tego rozwiązania jest konieczność poniesienia kosztów związanych z ustanowieniem hipoteki i bardziej skomplikowana procedura kredytowania.
oprac. : eGospodarka.pl