Rynki światowe nie sprzyjały GPW
2008-06-02 18:01
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkami, którym towarzyszyły niewielki obrót. Słabość byków na warszawskim parkiecie zarysowała się już w poprzednim tygodniu, a dzisiejszy dzień potwierdził, że słabsze zachowanie indeksów w ostatnich dniach nie było przypadkowe. Strona popytowa miała dzisiaj trudne zadanie, ponieważ nastroje na innych światowych rynkach były mało optymistyczne.
Przeczytaj także: GPW: WIG20 stracił 0.03 proc.
W Europie mocnej przecenie uległ sektor bankowy. Inwestorzy negatywnie przyjęli doniesienia brytyjskiego banku hipotecznego Bradford & Bingley, który poinformował o emisji akcji i przy okazji obniżył cenę nowych papierów. Taka informacja obudziła wśród graczy niepokój o dalszą kondycję sektora finansowego i doprowadziła do spadków na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 utrzymywał się w ciągu dnia poniżej 2900 punktów popychany w dół przez sektor bankowy. Na szerokim rynku także widoczne były systematyczne spadki, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 są już o krok od styczniowych minimów.Negatywne doniesienia z europejskich instytucji finansowych odbiły się także na zachowaniu amerykańskich inwestorów. Indeksy na Wall Street także rozpoczęły dzień od znacznych spadków po doniesieniach o zmianach kadrowych w czwartym największym banku USA Wachovia. Po rozpoczęciu sesji za Oceanem inwestorzy poznali także wartość indeksu ISM, który mierzy aktywność w amerykańskim przemyśle, który wzrósł w maju do 49,6pkt. z 48,6pkt. miesiąc wcześniej. Wynik był lepszy od oczekiwań, ale nadal symbolizuje recesję w tym sektorze. Negatywny wpływ czynników zewnętrznych przyniósł spadki wszystkich indeksów na dzisiejszym zamknięciu sesji. Indeks WIG20 spadł o 0,45%, indeksy mWIG40 i sWIG80 straciły 0,83% i 0,63%.
Sytuacja na GPW wygląda mało optymistycznie, indeksy małych i średnich spółek są już o krok od styczniowych minimów i istnieje ryzyko, że w najbliższym czasie przebiją ten poziom wsparcia. W przypadku indeksu WIG20 sytuacja jest trochę lepsza, ponieważ utrzymuje się on powyżej poziomów z początku kwietnia, jednak kiepskie nastroje, które utrzymują się w tym momencie na świecie znacznie podwyższają ryzyku spadku indeksu dużych spółek w tamte okolice.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
GPW: notowania WIG20 wzrosły o 0,4%
oprac. : Maciej Dyja / Gold Finance