eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek produktów strukturyzowanych w Polsce - trendy 2008

Rynek produktów strukturyzowanych w Polsce - trendy 2008

2008-06-04 13:09

Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane coraz popularniejsze wśród inwestorów

fot. mat. prasowe


Opakowanie czyli po co mi ubezpieczenie?

Klient za 100 PLN nabywa strukturę, którą bank oferuje jako jeden prosty instrument (lokatę, polisę inwestycyjną lub fundusz z ochroną kapitału). Takie opakowanie skomplikowanych kombinacji opcji, obligacji i nierzadko kilku innych instrumentów ma dwie zalety: po pierwsze łatwiej wytłumaczyć klientowi, że zarabia razem ze wzrostem wartości indeksu warszawskiej giełdy niż na siłę wykładać zaawansowaną finansową wiedzę, której przeciętny inwestor nie chce i nie potrzebuje posiadać. Drugi i bardziej istotny z punktu widzenie klienta argument to korzyści podatkowe – opakowanie instrumentu i zaoferowanie go w formie polisy na życie i dożycie zwalnia inwestora z tzw. podatku Belki.

Jak wynika z informacji Open Finance, w Polsce najpopularniejszą formą opakowania produktu strukturyzowanegpo jest polisa inwestycyjna, co wynika właśnie z korzyści podatkowych dla klienta. Na dalszych miejscach uplasowały się lokata (łatwa dystrybucja w sieci oferującego banku) oraz fundusz z ochroną kapitału (zrozumiała konstrukcja, popularność funduszy inwestycyjnych w czasie hossy giełdowej).

Instrumenty bazowe – na czym zarabiam?

Liczba dostępnych możliwości jest ograniczona jedynie wyobraźnią konstruktorów produktów strukturyzowanych, o czym pisaliśmy w pierwszej części raportu, przyglądając się najnowszym trendom. Jednak, aby przedstawić nasz młody rynek z szerszej perspektywy, przyjrzeliśmy się wszystkim oferowanym do tej pory w Polsce produktom strukturyzowanym pod kątem instrumentów bazowych, czyli esencji, z której zysk czerpią inwestorzy.

Podobnie, jak w naszym przykładzie, polski inwestor zarabiał do tej pory najczęściej dzięki zmianom cen akcji zebranych według różnych kryteriów. Takie rozwiązanie oferuje bowiem największe możliwości ekspozycji na konkretne sektory gospodarki (banki, spółki surowcowe, producenci dóbr luksusowych, itp.) rynki określonych regionów geograficznych (rynki wschodzące BRIC, Azja czy dojrzała Europa, itd.).

Wypłata zysku – jak obliczyć zysk?

Mnogość instrumentów finansowych ukrywających się pod płaszczem produktów strukturyzowanych może przyprawić o zawrót głowy. Inwestor niekoniecznie chce wiedzieć z jakich opcji korzysta jego produkt, ale dociekliwość może się opłacić, ponieważ to właśnie od tych instrumentów zależy, w jaki sposób obliczany jest końcowy zysk.

Najczęściej stosuje się proste opcje kupna (tzw. uncapped call). W wypadku naszej inwestycji będzie to opcja na indeks WIG20, który można nabyć na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale dla bardziej wyrafinowanych instrumentów (np. indeks spółek z sektora czystych energii) nie znajdziemy opcji nawet na zagranicznych parkietach i trzeba będzie znaleźć partnera, który zapłaci za trafną decyzję. Sprzedażą egzotycznych opcji zajmują się specjalne banki inwestycyjne biorące na siebie w zamian za cenę opcji (zwaną premią opcyjną) ryzyko wzrostu wartości instrumentu bazowego.

Dystrybucja – dokąd po strukturę?

Zdecydowana większość oferowanych w Polsce produktów strukturyzowanych trafiła do klientów detalicznych. Klienci bankowości prywatnej mogli do tej pory skorzystać z 68 produktów przeznaczonych tylko dla najzamożniejszych.

Bankierom nie brakuje pomysłów na ciekawe struktury, ale najczęściej są one dostępne wyłącznie w placówkach jednej instytucji. Jednak obserwujemy już pierwsze symptomy innowacyjnego podejścia w próbach dotarcia do inwestorów – niektóre instytucje postawiły na automatyzację procesu i sprzedaż przez Internet, inne natomiast łączą siły i stawiają na bezpośredni kontakt z klientem, któremu osobiście pomagają zrozumieć zawiły świat struktur.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: