eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: słaby rynek surowcowy i finansowy

USA: słaby rynek surowcowy i finansowy

2008-06-05 09:51

Przeczytaj także: Gwałtownie taniała ropa

Słaby sektor finansowy i paliwowy znowu uprzywilejował akcje z NASDAQ, więc nic dziwnego, że na 1,5 godziny przed końcem sesji, kiedy indeks S&P 500 wrócił do poziomu wtorkowego zamknięcia, NASDAQ rósł nadal o około jeden procent. Potem jednak sytuacja stale się pogarszała, co już zdecydowanie dobrze nie wyglądało. Twierdzono, że to uwagi szefa Fed o zagrożeniu inflacją tak rynek zaniepokoiły, ale to nie jest prawda, bo przecież dokładnie to samo tylko innymi słowy Ben Bernanke powiedział dzień wcześniej. Po prostu znowu tracący rynek surowcowy i finansowy nie pozwoliły na wzrost szerokiego rynku. Jeśli na chwilę te czynniki ustąpią to indeksy mocno wzrosną.

GPW rozpoczęła dzień bardzo spokojnie i rozsądnie – małym minusem. Nawet duże spadki indeksów na innych giełdach przez pewien czas nie zwiększały u nas znacząco podaży, ale w końcu musiało jednak dojść do pogłębienia spadków. Najgorzej zachowywał się sektor bankowy, co nie może dziwić skoro znowu niepokój na świecie pojawił się właśnie w tym segmencie rynku. Im bliżej było do rozpoczęcia sesji w USA tym szybciej spadały indeksy.

Wydawało się, że po publikacji pierwszych dwóch zestawów amerykańskich danych makro indeksy zaczną zawracać, ale byki były tak słabe, że praktycznie nic z tego nie wyszło, a fixing postawił kropkę nad i obniżając WIG20 o około 20 punktów. Właśnie dzięki figowi z umiarkowanego spadku zrobił się spadek dwuprocentowy. Nie winiłbym zbytnio za taki rozwój sytuacji ani tego, co działo się na innych giełdach, ani tym bardziej giełd amerykańskich. Po prostu nadal nie ma kapitału.

Wczorajsza sesja w USA z pewnością dzisiaj nie zachęci do kupna akcji, ale jak już przecież wiemy z naszą giełdą naprawdę nigdy i nic nie jest ostatnio pewnego. Teoretycznie indeksy powinny nadal spadać, ale przecież w dowolnym momencie byle mały popyt może na jedną sesję trend odwrócić. Logicznym byłoby oczekiwanie, że kierunek indeksów na wszystkich giełdach europejskich (w tym i na naszej) ustalony zostanie po konferencji szefa Fed i publikacji danych w USA.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: