Klienci wycofali z TFI 920 mln w V 2008
2008-06-10 19:52
© fot. mat. prasowe
Według wyliczeń spółki Analizy Online, na które powołuje się PAP, w maju nadal umorzenia przeważały nad wpłatami do TFI. Tym razem saldo spadło poniżej 1 mld PLN.
Przeczytaj także: Ceny obligacji na świecie spadają
Siódmy miesiąc z rzędu TFI więcej środków wypłacały niż pozyskiwały od klientów, ale stopniowo dynamika umorzeń jest wytracana. Z drugiej strony trudno oczekiwać, aby rosła w stosunku do rekorodywch 10 mld PLN wypłaconych w styczniu. Zachowanie GPW w maju nie świadczy o tym, aby ubytek kwot tego rzędu był znaczącym problemem dla rynku (WIG20 spadł o 0,6 proc., mWIG i sWIG po ok. 3 proc.), ponieważ po drugiej stronie rynku znajduje się silny kupujący w postaci OFE. Nie mniej od początku czerwca indeksy straciły już ponad 6 proc. (uwzględniając dzisiejszą sesję). Zwiększenie skali umorzeń w tym miesiącu może mieć poważny wpływ na przebieg notowań.SYTUACJA NA GPW
Warszawski parkiet znów potwierdził, że jest jednym z najsłabiej zachowujących się rynków. Przy niewielkich spadkach w Europie i neutralnym otwarciu za oceanem, WIG spadł dziś o blisko 3 proc. przy wysokich obrotach na poziomie 1,4 mld PLN. Skąd tak głęboka przecena? Najwyraźniej to splot niekorzystnych okoliczności. Wczoraj na głównych indeksach pojawiły się luki bessy, co wraz z wybiciem w dół z trendu bocznego jest dosyć silnym sygnałem spadkowym. W tej sytuacji, wystarczyło zejście po południu kontraktów terminowych na indeksy amerykańskie na 1,5 - proc. minusy, aby uruchomić podaż w Warszawie, która sprowadziła indeksy WIG i WIG20 najniżej w tym roku (patrząc po cenach zamknięcia). Paradoksalnie, niezależnie czy zjazdy będą kontynuowane czy nie, potwierdziły teorie o nadchodzącej poprawie nastrojów. Bessa z reguły kończy się paniką wynikającą ze zmęczenia długotrwałym trendem spadkowym.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce