Klienci wycofali z TFI 920 mln w V 2008
2008-06-10 19:52
Przeczytaj także: Ceny obligacji na świecie spadają
Wtorkowa sesja na europejskich parkietach była piątą spadkową z rzędu - indeks FTSE tuż przed zakończeniem notowań tracił 0,3 proc., CAC40 0,6 proc., a BUX 1,7 proc. Nerwowość warszawskich inwestorów być może była nieco przesadzona, ale nastroje na globalnych rynkach kapitałowych nie napawają optymizmem na najbliższe tygodnie - gołym okiem widać, że wszystkie najważniejsze gospodarki świata boleśnie odczuwają szybki wzrost cen i kolejne banki centralne zmuszone są do interwencji i podnoszenia kosztu kredytu. We wtorek chiński rząd nałożył na banki ostrzejsze wymogi w zakresie odkładania rezerw pieniężnych, co wywołało ponad 7,5 - proc. spadek głównego indeksu giełdowego. W USA dzień rozpoczął się również od wyprzedaży akcji, w co niebagatelny wkład maiła wypowiedź B.Bernanke, która rozwiała nadzieje części inwestorów na dalsze obniżanie stóp procentowych przez FED.WALUTY
Na rynkach zagranicznych, dzisiejszy dzień przebiegał pod dyktando umocnienia dolara. Amerykańska waluta kontynuowała wczorajsze wzrosty wywołane pozytywnymi wypowiedziami Bena Bernanke. Szef FED uznał, że ryzyko głębokiej recesji jest dużo niższe obecnie, niż było przed kilkoma miesiącami, co uspokoiło inwestorów trzymających dolary w swoich portfelach. Eurodolar spadł o 0,9 proc. do poziomu 1,55 USD i prawie wymazał straty z końcówki ostatniego tygodnia. Silne umocnienie euro było wtedy miedzy innymi wywołane jastrzębimi wypowiedziami Jean-Claude Tricheta. Co ciekawe, komentarze kolegi po fachu zza oceanu są niewątpliwie na rękę szefowi ECB, bowiem ta instytucja była silnie krytykowana przez europejskich eksporterów za umocnienie wspólnej waluty w ostatnich latach. W stosunku do walut carry trade dolar podrożał o 1 proc. do franka i o 0,8 proc. do jena.
Na taki przebieg sytuacji na rynku zagranicznym, złotówka zareagowała dosyć spokojnie, jeśli chodzi o waluty europejskie. Kursy EUR, CHF i GBP kosmetycznie wzrosły, podczas gdy USD podrożał aż o 1,2 proc. do poziomu 2,18 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce