GPW: słaba kondycja WIG
2008-06-11 13:13
Przeczytaj także: GPW: silny sygnał sprzedaży WIG
Przypomnijmy, zasięg ruchu wynikający z wysokości trójkąta można szacować przynajmniej na 40 tys. pkt dla WIG. Ten scenariusz będzie obowiązywał do chwili pojawienia się sygnałów zapowiadających poprawę koniunktury. Pierwszą jaskółką mógłby tu być powrót WIG ponad przełamany wczoraj styczniowy dołek, czyli 44,5 tys. pkt.Trudno na razie jednak taki wariant zakładać. Dzieje się tak głównie ze względu na narastające obawy przed inflacją. Wczoraj wzmocnił je Ben Bernanke zapowiadając zwalczanie oczekiwań inflacyjnych. O zagrożeniach związanych z nadmiernym wzrostem cen w gospodarce świadczyła też nieoczekiwana decyzja Banku Kanady o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Powszechnie spodziewano się ich obniżki. Oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w strefie euro zwiększyła inflacja na poziomie hurtowników w Niemczech w maju. Sięgnęła 8,1%, najwyższego poziomu od 1982 r. Dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że w Wielkiej Brytanii było to 8,9%. Z decyzjami nie zwlekano w Chinach. Po raz kolejny zwiększono poziom rezerw obowiązkowych, mimo spadku inflacji CPI do 7,7%. To przełożyło się na gwałtowną wyprzedaż na tamtejszej giełdzie.
Doniesienia dotyczące inflacji nie były jedynymi niepokojącymi wczoraj. Z ankiety Manpower, drugiej największej na świecie agencji pracy tymczasowej, wynikało, że zapotrzebowanie na pracowników w III kwartale będzie najsłabsze od IV kwartału 2003 r. To zapowiada dalszą presję na rynku pracy. Przypomnijmy, że wysoka stopa bezrobocia w maju była jednym z powodów wyprzedaży akcji w ostatni piątek. Gorsze perspektywy światowej gospodarki znajdują odbicie w obniżkach prognoz wzrostu. Po tym, jak w minionym tygodniu dla swoich członków (30 najbardziej rozwiniętych gospodarek) zmniejszyła je OECD, wczoraj redukcji dokonał Bank Światowy. Globalny wzrost ma wynieść w tym roku 2,7% wobec styczniowych szacunków na poziomie 3,3%.
Zaskakująco rozwijają się wypadki na rynku walutowym. Po tym, jak dolar na ostatnich dwóch sesjach minionego tygodnia doznał pokaźnych strat, w tym tygodniu prawie w całości je odrobił. Wzmocnienia amerykańskiej waluty wyraźnie oddziaływało negatywnie na ceny metali, szlachetnych i przemysłowych. W mniejszym stopniu na cenę ropy naftowej, która początkowo rosła, by ostatecznie wyraźnie spaść.
oprac. : Katarzyna Siwek / expander