Najniższe notowania WIG od 22 miesięcy
2008-06-11 19:18
Przeczytaj także: Większy zakup akcji na GPW w V 2008
Warunki dla inwestorów giełdowych na całym świecie mocno się pogorszyły i nie chodzi wyłącznie o ceny paliw. Przyspieszającą inflację starają się poskromić banki centralne podnoszące lub zapowiadające podniesienie stóp procentowych, a dla spółek giełdowych oznacza to większe kłopoty w zdobyciu środków finansowych na rozwój i bieżącą działalność. Gorsze oceny agencji ratingowych otrzymali w ubiegłym tygodniu dwaj najwięksi gwaranci obligacji Ambac i MBIA, co dla przedsiębiorców oznacza, że droższe zadłużanie się, a dla banków spadek wartości kapitału zainwestowanego w obligacje komercyjne. W środę na wartości traciły wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe - FTSE i CAC40 spadały ok. godz. 16.00 o 0,8 proc., a szwajcarski SMI o 0,9 proc.. Citigroup obniżył rekomendacje dla ośmiu brytyjskich spółek, argumentując decyzję kurczącymi się portfelami konsumentów w 2008 i 2009 r.
WALUTY
Najwidoczniej inwestorzy zagraniczni nie maczają palców w silnych spadkach na warszawskim parkiecie, bowiem kurs złotówki zachowywał się dzisiaj bardzo spokojnie. Polska waluta wykorzystała umocnienie eurodolara, aby zyskać nieznacznie do amerykańskiej. Po wczorajszym wzroście o 1,3 proc. dolar potaniał dziś o 0,4 proc. schodząc do poziomu 2,175 PLN. Od miesiąca jego cena waha się w przedziale 2,15 - 2,20 PLN i zapewne w pewnym momencie nastąpi wybicie z tej konsolidacji. Za umocnieniem przemawiają silne fundamenty gospodarki, niskie ceny akcji w Warszawie oraz czynniki techniczne. Z drugiej strony złotówka jest droga (patrząc historycznie) i zbliżające się wypłaty dywidend mogą być impulsem do jej spadków.
Te same argumenty dotyczą walut europejskich, które również pozostają w trendzie bocznym z relacji do złotego. Dziś kursy GBP, EUR i CHF zmieniały się na zamknięciu w granicach 0,1 proc.
Za granicą, eurodolar odrobił część strat z dwudniowej przeceny. Jego kurs wzrósł o 0,6 proc. do poziomu 1,554 USD. Odreagowanie o podobnym zasięgu pojawiło się również na wykresach CHF i JPY.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce