Indeks WIG20 najniżej od 2 lat
2008-06-12 10:45
© fot. mat. prasowe
Kilka dni pozbawionych istotnych publikacji makroekonomicznych okazało się zabójcze dla rynków akcji. Dziś wracamy do ciekawszych publikacji, ale czy to wystarczy by zahamować wyprzedaż?
Przeczytaj także: Większy zakup akcji na GPW w V 2008
Najważniejsze dane dnia poznamy po południu - o godz. 14.30 opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Wśród ekonomistów przeważa optymizm, sprzedaż w maju ma być o 0,6 proc. wyższa niż w kwietniu, a nie uwzględniając sprzedaży samochodów nawet o 0,7 proc. Ten optymizm bierze się z uruchomienia ulg podatkowych - w maju podatnicy otrzymali zwrot podatku na kwotę 50 mld USD i ekonomiści spodziewają się, że te pieniądze mogły skłonić Amerykanów do zwiększonych zakupów. Z kolei w Europie poznamy dane o produkcji przemysłowej za kwiecień. Oczekiwany jest jej wzrost o 2,8 proc.SYTUACJA NA GPW
Ciężko dopatrzeć się pozytywów w tym, jak od początku tygodnia rozwija się sytuacja na warszawskim parkiecie. Główne indeksy przełamały linię wsparcia trendów bocznych i ustanowiły nowe lokalne minima. Co więcej, spadkom towarzyszyły wysokie obroty i silne sygnały sprzedaży w postaci luki bessy. Nic dziwnego, że w tej sytuacji odreagowania w górę na poszczególnych sesjach przybierają bardzo skromnych rozmiarów i trwają co najwyżej kilkadziesiąt minut. Wczoraj WIG spadł o 1,9 proc. przy 1,16 mld PLN obrotu i od styczniowego minimum intraday dzieli go zaledwie kilka procent. Na poziomie najniższym od blisko 2 lat zatrzymał się natomiast WIG20, który wczoraj tracił 2,2 proc. Spadki indeksów mniejszych spółek nie były tak głębokie, bowiem mWIG40 tracił szóstą, a sWIG80 ósmą sesję z rzędu i trend spadkowy jest w ich przypadku bardziej dynamiczny.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Ameryka w dół o blisko 2 proc., Azja w dół o ponad 2 proc. - na całym świecie nikt nie chce kupować akcji. W środę przez całą sesję amerykańskie indeksy schodziły coraz niżej by zatrzymać się o 1,7 proc. (S&P 500 oraz DJIA) poniżej poziomów zamknięcia z poprzedniego dnia, inestorzy nie czekali nawet na publikację informacji o stanie gospodarki, jakby wiedzieli z góry, że beżowa księga może tylko pogorszyć nastroje. O skali pesymizmu niech świadczy przecena papierów z sektora finansowego: czwartego największego banku inwestycyjnego Lehman Brothers o 13,6 proc., Washington Mutual o 9,2 proc., Merrill Lynch o 6,6 proc., a Citigroup o 5,2 proc. W Japonii w czwartek spośród największych 225 spółek, powyżej kreski znalazło się jedynie 13, w Chinach akcje taniały siódmy dzień, a w Indiach po podwyżce stóp procentowych indeksy znalazły się najniżej od 10 miesięcy.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce