Rating funduszy inwestycyjnych - maj 2008
2008-06-12 11:46
Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - luty 2008
Stabilne fundusze nieruchomości
Kto przed rokiem zainwestował w fundusz akcji, stracił do tej pory przeciętnie jedną czwartą kapitału. Spadek koniunktury znacznie łagodniej potraktował tych, którzy zainwestowali w fundusze nieruchomości – ich straty średnio nie przekroczyły 10 proc. Jednak w dłuższym terminie indywidualna inwestycja w nieruchomość wypada lepiej od funduszu.
Pod koniec maja br. zakończyły się zapisy na certyfikaty inwestycyjne Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości 2 FIZ. W ramach subskrypcji zebrał blisko 210 mln zł, sprzedając nieco ponad jedną trzecią oferowanych papierów, co na obecnym rynku należy uznać za wynik zadowalający. Cały czas – aż do 27 czerwca – trwają zapisy BPH FIZ Sektora Nieruchomości 2. To już kolejne fundusze tego typu w ofertach TFI. Skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców, a wyemitowane przez nie certyfikaty zostaną wprowadzone do obrotu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Zgodnie ze strategią inwestycyjną, obydwa fundusze mają ulokować większość pozyskanego kapitału w nieruchomości komercyjne (powierzchnie biurowe, handlowe i magazynowe). Głównym obszarem ich działalności ma być Polska – zastrzegły sobie jednak możliwość inwestowania poza granicami, w szczególności w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Polityka inwestycyjna obydwu funduszy nie jest zaskoczeniem, bowiem segment nieruchomości komercyjnych wydaje się obecnie zdecydowanie bardziej atrakcyjny od nieruchomości mieszkaniowych, który po trzech latach prosperity przechodzi obecnie okres stabilizacji i korekty cen, której zasięg trudno przewidzieć.
Obecnie na GPW notowane są papiery trzech FIZ-ów nieruchomości: Arka BZ WBK Funduszu Nieruchomości FIZ, Skarbiec-Rynku Nieruchomości i BPH FIZ Sektora Nieruchomości (fundusz Arki jako pierwszy pojawił się na rynku niespełna cztery lata temu). Można się już zatem pokusić o analizę osiągniętych przez nie wyników. Przyrównaliśmy je do stóp zwrotu wypracowanych przez fundusze polskich akcji i obligacji.
fot. mat. prasowe
W najdłuższym branym przez nas pod uwagę okresie trzech lat, najlepszą z rozważanych inwestycji były fundusze akcji, które średnio dały zarobić 64,5 proc. W tym samym czasie średni wzrost notowań certyfikatów dwóch funduszy wyniósł dwukrotnie mniej – 32,7 proc. Z kolei na funduszach obligacji można było zarobić przeciętnie zaledwie 9,5 proc. W przypadku FIZ-ów mamy jednak do czynienia także z wyceną wartości aktywów netto (WAN) przypadających na jeden certyfikat, jakie TFI podają co kwartał. Pod tym względem FIZ-y wypadają już znacznie lepiej, bo wzrost sięga 60,2 proc.
fot. mat. prasowe
![Rating funduszy inwestycyjnych VI 2010 Rating funduszy inwestycyjnych VI 2010](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ranking-funduszy-inwestycyjnych/Rating-funduszy-inwestycyjnych-VI-2010-49893-150x100crop.jpg)
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance