Stopy procentowe Szwajcarii bez zmian?
2008-06-19 12:02
© fot. mat. prasowe
Najprawdopodobniej Narodowy Bank Szwajcarii nie zdecyduje się na czerwcowym posiedzeniu na zmianę stóp procentowych i poczeka na dalszy rozwój wypadków.
Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa w centrum uwagi
Co prawda kolejne posiedzenie SNB wypada dopiero we wrześniu, więc teoretycznie ewentualne przełożenie podwyżki stóp o trzy miesiące może okazać się błędem, ale trzeba pamiętać, że rada SNB może zostać zwołana zaocznie w dowolnym momencie, jeśli będzie istniałą taka potrzeba. A na razie nic nie wskazuje na to, by faktycznie zaistniała. Z pozostałych zaplanowanych na dziś wydarzeń warto wspomnieć o publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia RPP, konferencji Ernst&Young poświęconej skutkom redukcji emisji CO2 na polską gospodarkę oraz o wynikach badania koniunktury bankowej (indeks Pengab).SYTUACJA NA GPW
Na warszawski parkiet powróciły spadki spowodowane pogorszeniem nastrojów za granicą oraz słabymi danymi z sektora produkcyjnego w Polsce. WIG stracił wczoraj 1,5 proc. przy obrotach na poziomie 1,18 mld PLN, czyli całkiem wysokich, biorąc pod uwagę ostatnie wakacyjne standardy. WIG20 również potaniał wczoraj o 1,5 proc. i wrócił do poziomu 2.670 pkt, czyli wsparcia wyznaczonego przez styczniową przecenę. Biorąc pod uwagę analizę techniczną to ostatnia deska ratunku obozu byków przed spadkiem w okolice 2.500 pkt. Najgorzej sytuacja wygląda na spółkach z mWIG40, który wrócił na ścieżkę spadkową i jest najniżej od blisko dwóch lat. Wczorajszym spadkiem o 1,8 proc. niechlubnie uczcił ubiegłoroczne rekordy tracąc od tego czasu już połowę swojej wartości. SWIG80 spadł wczoraj niewiele ponad 1 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W środę na Wall Street inwestorzy jednomyślnie sprzedawali akcje - S&P 500 spadł o 1,0 proc., a DJIA stracił 1,1 proc. Na rynek nie napłynęły nowe dane z gospodarki, ale po wtorkowym ciosie powodów do wyprzedaży nie brakowało. Wszystkie banki inwestycyjne, które w tym tygodniu pokazały wyniki kwartalne mają większe problemy z prowadzeniem bieżącej działalności ponieważ na rynku coraz trudniej o świeży kapitał, a zaufanie partnerów do instytucji finansowych stopniowo maleje. W czwartek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy oraz odczyt filadelfijskiego indeksu Fed, a w Europie uwaga skoncentruje się na sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Ponure nastroje przeniosły się do Azji, gdzie Nikkei spadł o 2,2 proc. a o godz. 8.30 indeks chińskiej giełdy tracił na wartości prawie 5 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce