eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNowy kredyt technologiczny dla firm

Nowy kredyt technologiczny dla firm

2008-06-20 10:32

Sejm przyjął nową ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. W ustawie, dzięki inicjatywie Związku Banków Polskich, wprowadzono zmiany w systemie kredytu technologicznego. Banki komercyjne będą mogły udzielać preferencyjnych kredytów dla firm, które inwestują w nowe technologie. Dla polskich przedsiębiorców otwierają się nowe szanse na inwestycje i poprawę konkurencyjności.

Przeczytaj także: Rząd wspiera rozwój technologii

Kredyt technologiczny przeznaczony będzie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, na sfinansowanie inwestycji polegającej na zastosowaniu nowej technologii, zarówno własnej, jak i nabytej oraz uruchomieniu produkcji nowych wyrobów lub modernizacji wyrobów produkowanych w oparciu o tę technologię.

Kredyt taki może być udzielany m.in. na zakup, leasing lub najem środka trwałego, nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych oraz na zakup usług doradczych (np. prace przedrealizacyjne, ekspertyzy, projekty techniczne). Zakupy muszą być powiązane funkcjonalnie i służyć realizacji kredytowanej inwestycji technologicznej.

Przedsiębiorca, który udokumentuje sprzedaż towarów i usług powstałych w wyniku inwestycji będzie miał możliwość ubiegania się o umorzenie maksymalnie 50% wartości kredytu, którą to kwotę (premia technologiczna) otrzyma jednorazowo lub ratalnie- w zależności od wielkości sprzedaży .

Kredyt będzie udzielany przez banki komercyjne, a Bank Gospodarstwa Krajowego będzie spłacał część kapitału kredytu. Otwiera to dla banków rynek kredytowy o wartości ok. 3 mld zł, zaś dla przedsiębiorców możliwość zrealizowania kilkuset inwestycji technologicznych i zatrudnienia ok. 4 tys. osób.

Ustawa wprowadza od dawna postulowany przez środowisko bankowe mechanizm - tj. odchodzi od dotacji, na rzecz dużo mniej zakłócającego konkurencję, odnawialnego funduszu z uwzględnieniem montażu środków prywatnych i publicznych, dywersyfikacją ryzyka środków publicznych oraz zasady „one stop shop”(tzn. możliwości załatwienia wszystkich formalności w jednej instytucji – banku kredytującym). W efekcie powinno to pozwolić na uproszczenie procedur i ułatwienie realizacji inwestycji, dostępu do kredytu inwestycyjnego.

Kredyt technologiczny będzie udzielany przez banki z ich środków własnych, a spłata części kapitału kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln zł, będzie dokonywana przez BGK ze środków publicznych (w ramach tzw. premii technologicznej).

Włączenie banków do systemu udzielania kredytów technologicznych spowoduje, że maksymalnie duża liczba kredytów będzie mogła być udzielona w maksymalnie krótkim okresie. Nie będzie potrzeby oczekiwania na spłatę kredytów do BGK, aby przyznać kredyt kolejnym przedsiębiorcom. Dla efektywności wykorzystania środków z funduszy UE oraz przyspieszenia tempa rozwoju innowacyjności gospodarki wskazane jest, aby kredyty technologiczne zostały udzielone jak najszybciej.

System udzielania kredytu technologicznego został włączony do działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) 2007-2013, co umożliwi finansowanie premii technologicznych z funduszy UE.
Przeczytaj także: Technologiczny kredyt wg KPP Technologiczny kredyt wg KPP

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: