Nowy kredyt technologiczny dla firm
2008-06-20 10:32
Przeczytaj także: Rząd wspiera rozwój technologii
Banki kredytujące będą przyjmować wnioski przedsiębiorców, sprawdzać ich kompletność i poprawność formalną. Ponadto oczywiście przeprowadzą analizę zdolności kredytowej przedsiębiorców i zajmą się obsługą przepływów finansowych takiego projektu inwestycyjnego. BGK zbada zaś spełnianie warunków ustawowych dotyczących technologii i sposobu jej wdrożenia do produkcji przez przedsiębiorcę, na podstawie opinii jednostki naukowej. Kredytu będzie mógł udzielać każdy bank, który zawrze z BGK umowę określającą zasady współpracy.
Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która umożliwi bankom udzielania preferencyjnych kredytów technologicznych dla przedsiębiorstw może wejść w życie już w lipcu, po podpisaniu jej przez Prezydenta RP.
Powody zmian
Ograniczona ilość środków budżetowych i nowatorski charakter instrumentu pomocowego w postaci kredytu technologicznego zdecydowały o wykluczeniu, w okresie pilotażowym (tj. w roku 2006), banków komercyjnych z systemu udzielaniu kredytu technologicznego. Ponad roczne doświadczenie wskazuje, że zainteresowanie kredytem technologicznym wśród przedsiębiorców jest większe niż ilość przeznaczonych na Fundusz Kredytu Technologicznego (FKT) środków budżetowych.
W trakcie powstawania projektu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz pierwszego roku jej funkcjonowania, Związek Banków Polskich reprezentujący banki komercyjne i spółdzielcze wyraził i uzasadnił chęć włączenia tych banków do systemu. Z przeprowadzonych przez ZBP badań środowiskowych wynika, że większość banków operujących na rynku kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw (w tym dla MŚP) zamierza uczestniczyć w nowym systemie.
Należy też pamiętać o zaangażowaniu banków komercyjnych w modernizację polskiego biznesu w ramach programów okresu 2004-2006. Zarówno przedsiębiorcy jak i bankowcy od wielu miesięcy oczekują na zakończenie prac programowych i pełne uruchomienie nowych instrumentów inwestycyjnych wspieranych środkami UE 2007-2015. Uchwalenie w końcu maja br. nowej ustawy jest krokiem w dobrym kierunku.
Powodzenie nowego systemu kredytu technologicznego może też otworzyć drogę szerszemu stosowaniu prywatno-publicznych instrumentów inżynierii finansowej, szczególnie od 2014r., kiedy prawdopodobnie zmienią się zasady unijnej Polityki Spójności a polska alokacja środków UE ulegnie zmniejszeniu.
Przeczytaj także:
Technologiczny kredyt wg KPP
1 2
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kredyt technologiczny, wsparcie dla przedsiębiorstw, kredyty technologiczne, Fundusz Kredytu Technologicznego