eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 16-20.06.08

Rynki finansowe 16-20.06.08

2008-06-20 19:40

Rynki finansowe 16-20.06.08

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Inflacja bazowa w Polsce wyniosła w maju 3,2 proc. (r/r). Inflacja w strefie euro wyniosła w maju 3,7 proc. (r/r). Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w maju o 2,3 proc. (r/r).

Przeczytaj także: Rynki finansowe 09-13.06.08

RYNEK WALUTOWY


Polski rynek walutowy

Dynamika wynagrodzeń w maju była niższa od oczekiwań, podobnie jak produkcji przemysłowej oraz inflacji bazowej. Rynek jednak zignorował te dane, wyraźnie obstawiając na podwyżkę na środowym posiedzeniu RPP. Najsilniej potaniała amerykańska waluta, która w ujęciu tygodniowym straciła ponad 2 proc. schodząc do poziomu 2,156 PLN. Waluty europejskie trzymały się lepiej i frank i funt potaniały o 1 proc. do odpowiednio 2,08 PLN i 4,26 PLN. Euro straciło najmniej, bowiem 0,8 proc., ale wystarczyło to do ustanowienia nowego historycznego rekordu. W piątek na zamknięciu płacono za wspólną walutę zaledwie 3,36 PLN.

Zagraniczne rynki walutowe

W minionym tygodniu kursy walut na rynku zagranicznym silnie się rozhuśtały. To wynik spekulacji na temat decyzji w sprawie stóp procentowych najważniejszych banków centralnych do których pożywką były liczne publikacje makro oraz wystąpienia bankierów centralnych. Przegranym tego rozdania okazał się amerykański dolar. Wprawdzie majowa inflacja w Stanach w cenach producenta była wyższa od oczekiwań, ale rynek powątpiewa, czy przy obecnym stanie gospodarki FED będzie mógł podnosić stopy procentowe. Większe pole manewru w tej kwestii ma ECB i poniedziałkowa publikacja inflacji ze strefy euro może popychać go w tym kierunku. W rezultacie, kurs eurodolara wzrósł o 1,4 proc. do poziomu 1,56 USD. W tym samym stosunku do amerykańskiej waluty umocnił się funt. Publikacja majowej sprzedaży detalicznej na Wyspach okazała się znacznie lepsza od oczekiwań, co zachęciło inwestorów do zwiększenia zaangażowania w brytyjską walutę. Słabiej zachowywał się natomiast frank, bowiem stopy procentowe w Szwajcarii zostały pozostawione bez zmian.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: