Ile pracy kosztuje nas rata kredytu hipotecznego?
2008-06-27 10:58
Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne: kredyty we frankach najpopularniejsze
fot. mat. prasowe
Najwięcej czasu na zarobienie na ratę poświęcają mieszkańcy Gdyni – aż 6,3 dnia. Zadłużają się przy tym przeciętnie na kwotę dwa razy wyższą niż wspomniani lublinianie, starcza im to jednak na znacząco większe mieszkania (66 mkw). Gdynianie muszą wysoko cenić sobie komfort, rozumiany jako większy metraż, bo ich przeciętny deklarowany dochód przewyższa dochód mieszkańca Lublina jedynie o 8 proc. Przekłada się to oczywiście na sporo wyższą relację raty do dochodów, która w Gdyni sięga 30 proc., podczas gdy w Lublinie to tylko 16 proc. Lekko z pewnością nie mają zwłaszcza ci mieszkańcy Gdyni, którzy zaciągnęli kredyt w złotym. Na miesięczną ratę muszą pracować aż 8,9 dnia. Większe dochody dwuosobowych gospodarstw w oczywisty sposób pomagają lepiej zbilansować domowe budżety. Przy kredycie w CHF rata kredytu stanowi bowiem 23 proc., zaś w PLN 33 proc.
KOMENTARZ HOME BROKER – DORADCY NIERUCHOMOŚCI
A gdyby tak wynajmować?
Nie wszyscy decydują się na zakup własnego mieszkania, m.in. ze względu na brak zdolności kredytowej lub obawę przed spłatą długoterminowego kredytu. W tej sytuacji pozostaje wynajmować mieszkanie. Home Broker, na podstawie szacunków średnich stawek najmu oraz danych Open Finance, obliczył, ile dni na czynsz muszą pracować najemcy.
fot. mat. prasowe
Porównując wynajem do zakupu własnego mieszkania okazuje się, że średnio w miesiącu na czynsz pracujemy nieznacznie krócej niż na ratę kredytu, ale tylko w przypadku kredytów w PLN. Znaczące różnice, przemawiające na korzyść kredytu, ujawniają się dopiero w przypadku kredytów zaciągniętych w CHF. Średnio w przypadku gospodarstw jednoosobowych korzyść wynosi 2,4 dnia, a w przypadku gospodarstw dwuosobowych 1,5 dnia.
Przykładowo przeciętny klient Open Finance, mieszkający w Katowicach, któremu zaciągnięty kredyt wystarcza na mieszkanie o powierzchni blisko 70 mkw, na ratę kredytu we franku pracuje 5,9 dnia, a gdyby je wynajmował, to na czynsz musiałby pracować aż 10,8 dnia!
fot. mat. prasowe
Z naszego porównania jasno wynika, że wynajem mieszkania powinien być raczej ostatecznością. Nawet, gdy spłacamy droższy kredyt w złotych, na jego ratę będziemy pracować krócej, niż na czynsz za wynajem. Warto mieć też na uwadze fakt, że spłacamy kredyt za swoje mieszkanie, które
w ostateczności zawsze możemy sprzedać.
1 2
oprac. : Open Finance