GPW skutecznie rywalizuje z Wiener Boerse
2008-06-30 10:16
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Warszawska GPW I-XII 2009 r.
Warszawska giełda skutecznie rywalizuje z innymi rynkami regionu przyciągając na swój parkiet coraz więcej spółek zagranicznych. W 2003 roku na GPW notowana była tylko jedna spółka zagraniczna, podczas gdy obecnie jest ich już 25. W tym samym okresie liczba zagranicznych spółek notowanych na giełdzie w Wiedniu spadła - z 21 do 18.fot. mat. prasowe
Rosnąca liczba zagranicznych spółek to efekt realizacji strategii rozwoju warszawskiej giełdy, która staje się główną giełdą regionu. Szeroki dostęp do kapitału, stabilna i zróżnicowana baza inwestorów, w tym inwestorów zagranicznych, niższe koszty wejścia na parkiet oraz skuteczna promocja GPW na arenie międzynarodowej skutkują rosnącym zainteresowaniem polskich i zagranicznych spółek, które szukają kapitału. Pod względem liczby debiutów (rynki regulowane) GPW zajęła w 2007 roku drugie miejsce w Europie, ustępując jedynie giełdzie w Londynie.
Mimo gorszych nastrojów na rynkach giełdowych na świecie spółki nadal chętnie debiutują na parkiecie w Warszawie. W tym roku na Głównym Rynku GPW zadebiutowały już 22 spółki (w tym 3 spółki zagraniczne), których oferty warte były ponad 7 mld zł. Równie dynamicznie rozwija się alternatywny rynek warszawskiej giełdy – NewConnect. W tym roku zadebiutowały na nim już 33 spółki, a wartość ich ofert przekroczyła 120 mln zł (prawie całość tej kwoty to nowe emisje, czyli kapitał na rozwój spółek).
Pod względem kapitalizacji, czyli wartości notowanych spółek, warszawska giełda jest blisko trzykrotnie większa od giełdy w Pradze i ponad czterokrotnie większa od giełdy w Budapeszcie. Systematycznie zmniejsza się różnica w kapitalizacji pomiędzy GPW a rynkiem w Wiedniu. Na koniec 2005 roku kapitalizacja Wiener Boerse była o ponad 27 mld euro większa niż kapitalizacja GPW. Na początku tego roku różnica ta zmalała do 12 mld euro, a na koniec maja br. wynosiła ona już tylko 8 mld euro. Jest to kapitalizacja spółek krajowych na obu parkietach; jeśli chodzi o kapitalizację spółek zagranicznych, jest ona ponad dwukrotnie większa w Warszawie.
fot. mat. prasowe
Dynamicznie rosnąca liczba spółek notowanych na GPW oraz zapowiadane duże prywatyzacje, m.in. zakładów energetycznych i zakładów chemicznych, spowodują, że poziom kapitalizacji warszawskiej giełdy będzie coraz większy.
GPW będzie dalej realizowała swoją strategię przyciągania nowych spółek na parkiet, w tym także spółek zagranicznych oraz umacniania swojej pozycji w regionie. M.in. w tym celu GPW, jako pierwsza giełda zagraniczna, otworzyła swoje przedstawicielstwo w Kijowie. Rynek ukraiński będzie w najbliższym czasie jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie, a tamtejsze spółki będą poszukiwały coraz większej ilości kapitału. Stała obecność warszawskiej Giełdy na Ukrainie przybliży tamtejszym spółkom i inwestorom nasz rynek oraz przyczyni się do zainteresowania tamtejszych firm pozyskiwaniem kapitału w Warszawie. Obecnie na GPW notowane są dwie ukraińskie spółki, a kolejne 3 rozważają debiut w Warszawie.
Coraz więcej inwestorów zainteresowanych jest naszym rynkiem. Wyrazem tego jest m.in. rosnąca liczba członków giełdy, w tym dynamicznie rosnąca liczba zagranicznych firm inwestycyjnych, które stają się członkami GPW. Obecnie jest ich 19, a ostatnio członkiem GPW został jeden z największych banków inwestycyjnych świata – Goldman Sachs. Wartość obrotów zagranicznych brokerów również rośnie. Na koniec maja 2007 roku generowali oni ok. 5 proc obrotów akcjami na GPW; na koniec maja br. wartość ta wzrosła do 10 proc.
oprac. : eGospodarka.pl