Rynek walutowy 23-27.06.08
2008-06-27 17:12
W mijającym tygodniu najważniejszym punktem była środowa decyzja amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Towarzyszył temu komunikat, w którym przedstawiciele FED stwierdzili, że ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego maleje, a inflacja zaczyna silnie rosnąć. Zabrakło w nim jednak zdecydowanego wskazania, że można się spodziewać podwyżek stóp w Stanach przed końcem tego roku.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 16-20.06.08
Podwyżka w Strefie Euro przesądzonaTego samego dnia Jean Claude Trichet w swojej wypowiedzi utwierdził z kolei inwestorów, mogą liczyć na podwyżkę stóp w Strefie Euro już w lipcu. Niepokojąco wysoka inflacja w Eurolandzie sprawia, że EBC podniesie na najbliższym posiedzeniu główną stopę o 25 pb do poziomu 4,25%.
Dwuznaczny komunikat RPP
Również w środę poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Rynku nie zaskoczyła podwyżka stóp do poziomu 6%. Kłopotliwy natomiast okazał się komunikat, jaki RPP przedstawiła po zakończeniu posiedzenia. Przedstawiona w nim projekcja inflacji zakłada, że w 2009 roku inflacja w Polsce będzie wyższa od 3,5%, a w roku 2010 będzie od tego poziomu niższa. Inwestorzy nie wiedzieli zbytnio jak zareagować na takie prognozy, ponieważ nadal nie wiadomo, czy czerwcowa podwyżka była już ostatnią, czy może należy oczekiwać jeszcze co najmniej jednej.
Produkcja i usługi w regresji
Ważnymi danymi były również poniedziałkowe dane o klimacie gospodarczym w Niemczech. Okazało się, że indeks IFO spadł niespodziewanie do poziomu 101,3 pkt, co oznacza znaczne pogorszenie w stosunku do poprzedniego wyniku. Jednocześnie opublikowane zostały dane o wskaźnikach PMI dla sektora usług i produkcyjnego ze Strefy Euro. Dane te napawają pesymizmem, ponieważ oba sektory weszły w fazę regresji (PMI poniżej granicy 50)
Kluczowy moment na EUR/USD
Eurodolar, praktycznie poza poniedziałkiem, każdego dnia zyskiwał na wartości. Kurs przesuwał się coraz wyżej pod wpływem wiadomości makroekonomicznych. EUR/USD zyskał prawie 3 centy i obecnie znajduje się na poziomie 1,5751. Teraz kluczowym momentem będzie ewentualne przebicie oporu na 1,5780. W przypadku sukcesu, można spodziewać się ruchu w rejony historycznego maksimum.
Mocny tydzień złotówki
Polska waluta zyskała w mijającym tygodniu najmocniej do dolara. Kurs USD/PLN obniżył się o prawie 3 grosze i kończy tydzień w rejonie 2,1330. Z kolei para EUR/PLN dotarła do psychologicznego poziomu 3,35 skąd nastąpiło odbicie i tydzień kończymy w okolicach poziomu 3,3570.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy