Rynki finansowe 23-27.06.08
2008-06-27 19:57
© fot. mat. prasowe
RPP podniosła stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła w Polsce o 14,9 proc.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-20.06.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Przez pierwsze dni tygodnia na rynku walutowym nie działo się nic godnego uwagi – inwestorzy po prostu czekali na decyzję Rady Polityki Pieniężnej i Fed, co do stóp procentowych. Kiedy komunikat Fed okazał się mało restrykcyjnych, a z wypowiedzi członków RPP można było domyślać się, że kolejne podwyżki stóp w Polsce są nadal możliwe, złoty zyskiwał na wartości. Ale tylko do czasu. W reakcji na wzrost notowań ropy i spadek indeksów giełdowych na świecie, inwestorzy nabrali awersji do ryzyka. W efekcie w końcówce tygodnia nasza waluta traciła na wartości. W skali tygodnia frank podrożał o 0,5 proc. do 2,093 PLN, euro spadło o 0,1proc. do 3,362 PLN, a dolar staniał o 0,9 proc. do 2,134 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Kluczowym dniem dla pary euro/dolar była środa i komunikat po posiedzeniu Fed. Stóp procentowych w Stanach nie zmieniono, a z komunikatu wynikało, że podwyżek szybko nie należy się spodziewać. Od tego momentu dolar tracił na wartości, do czego przyczyniły się także spadki na giełdach i coraz głośniejsze opinie o kłopotach amerykańskich koncernów samochodowych. W skali tygodnia euro podrożało o 0,9 proc. do 1,575 PLN. Jen umocnił się do dolara o 1 proc., mimo słabych danych z japońskiej gospodarki (wzrosła inflacja, spadły wydatki konsumentów). Wobec euro jen umocnił się o 0,1 proc. Wzrost jena to wyraz obaw inwestorów o siłę globalnej gospodarki i ewentualnie o podwyżki stóp w Japonii wobec inflacji najwyższej od 10 lat.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce