Rynki finansowe 23-27.06.08
2008-06-27 19:57
Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-20.06.08
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Początkowo nasze obligacje zyskiwały na wartości, zwłaszcza po wstępnych danych o projekcji inflacji, z których wynikało, że NBP przewiduje spadek inflacji w 2009 r. (choć wcześniej utrzyma się ona na wysokim poziomie). Ale końcówka tygodnia przyniosła wzrost nerwowości na rynkach światowych, a wraz z nią spadek cen polskich papierów skarbowych. Na koniec tygodnia rentowność obligacji i tak była niższa niż w zeszły piątek – dwulatki dawały 6,78 proc. zysku – o 10 pkt mniej niż tydzień temu, a obligacje 10-letnie 6,43 proc. (spadek o 4 pkt). Z kolei trzymiesięczna stopa WIBOR, o którą opiera się większość złotowych kredytów hipotecznych wzrosła w skali tygodnia o 6 pkt do 6,64 proc.
Zagraniczne rynki
Kłopoty rynków akcji, wzrost cen ropy naftowej, niepokój związany z kondycją sektora finansowego – to wszystko skłoniło inwestorów do powrotu na rynek obligacji w USA. Zwłaszcza, że perspektywa podwyżek stóp procentowych w Stanach zdaje się nieco odsuwać. W rezultacie na koniec tygodnia rentowność papierów dwuletnich spadła do 2,63 proc. z 2,86 proc. w zeszły piątek, a dziesięcioletnich do 4,02 proc., a więc o 17 punktów. W Europie sytuacja była podobna. Rentowność obligacji dwuletnich spadła do 4,42 proc. z 4,62 proc., 10-letnich do 4,51 proc. (także z 4,62 proc.).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Za nami szósty tydzień z rzędu, w czasie którego akcje traciły na wartości. Ponieważ nasze indeksy już wcześniej mocno spadały, do pewnego momentu można było się łudzić, że GPW jest uodporniona na spadki na świecie, że one zostały już zdyskontowane.
Aż nadeszła piątkowa sesja, kiedy trzeba było tę obserwację potwierdzić. Zamiast tego mamy nowe dwuletnie dołki indeksów, słaby popyt, który nie jest w stanie powstrzymać przeceny nawet wówczas, gdy obroty pozostają na niskim poziomie. W skali tygodnia WIG20 stracił 3,3 proc. (10,5 proc. od początku czerwca), WIG 3,75 proc, mWIG prawie 5 proc., a sWIG 4,25 proc. Jak jest – każdy widzi.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce