Japonia: stabilny system finansowy
2008-06-30 11:10
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni upłyną inwestorom przy akompaniamencie danych dotyczących inflacji - współczesnej zmory wielu światowych gospodarek. Zaczynamy już dziś.
Przeczytaj także: Wzrosła inflacja w Japonii
W poniedziałek prognozę dotyczącą czerwcowej inflacji poda Eurostat - w strefie euro ceny mają wzrosnąć o 3,8 proc., wobec 3,7 proc. w maju. We wtorek chwilę oddechu od inflacji wypełnią dane dotyczące indeksów PMI w Europie i w USA. W środę z kolei poznamy inflację producentów w strefie euro (oczekiwany wzrost do 6,6 proc. z 6,1 proc. w kwietniu) oraz prognozę inflacji w Polsce za czerwiec, publikowaną przez resort finansów. Czwartek będzie kluczowym dniem tygodnia - obok inflacji w Szwajcarii (wzrost do 3,0 proc.), poznamy indeksy PMI dla sektora usług w Europie i USA, oraz decyzję ECB co do stóp procentowych, a także dane z rynku pracy w USA.SYTUACJA NA GPW
Przez trzy kolejne sesje poprzedniego tygodnia można było odnieść wrażenie, że GPW jest w dużym stopniu odporna na wydarzenia na światowych rynkach akcji. Aż do piątku, kiedy zaległości w spadkach przyszło nam odrabiać. WIG20 spadł szybko poniżej 2600 pkt i choć później z mozołem próbował powrócić powyżej (dotarł nawet do 2627 pkt), to w końcówce inwestorzy znów przycisnęli ze sprzedażą. Czyżby wracał syndrom strachu związany z posiadaniem akcji przez weekend? Inwestorzy bez ceregieli pozbywali się akcji banków (WIG Banki w dół o 2,3 proc.), spółek budowlanych (2,3 proc.) i paliwowych (3,4 proc.). Co istotne, spadki zbiegły się w czasie ze wzrostem obrotów - podliczono je na 953 mln PLN, a więc najwięcej w całym tygodniu.
Burzę lepiej przetrwały małe i średnie spółki - w sumie podrożały papiery 113. firm, potaniały 172 (w tym 17 blue chips).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Notowania w Azji rozpoczęły się w tym tygodniu bez wyraźnego kierunku - najważniejsze indeksy wahały się w okolicach lokalnych minimów ustalonych podczas piątkowej sesji. Drożały akcje spółek surowcowych i energetycznych (po tym jak cena ropy przekroczyła 142 USD za baryłkę), a pozbywano się papierów instytucji finansowych i eksporterów. W analizie dla swoich klientów Citigroup stwierdził, że wyceny na azjatyckich rynkach (z wyjątkiem Japonii) są obecnie powyżej historycznej wartości, natomiast zyski spółek rosną coraz wolniej. Agencja ratingowa Moody's podniosła ocenę zadłużenia dla Japonii uznając jej system finansowy za stabilny w porównaniu z USA i Europą, tymczasem indeks PMI w sektorze wytwórczym pogłębił w czerwcu spadki do 46,5 z 47,7 przed miesiącem (wyniki poniżej 50 pkt oznacza spowolnienie w sektorze).
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce