Rynek akcji zdominowany przez trend spadkowy
2008-07-02 11:28
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Wczorajsze odbicie amerykańskich indeksów akcji spowodowane było lepszymi wynikami sprzedaży General Motors. Nieznacznie wzrósł również indeks obrazujący kondycję przemysłu w USA. Indeks ISM ukształtował się w czerwcu na poziomie 50,2 punktu wobec 49,6 punktu w maju, co przyczyniło się do niewielkiej zwyżki amerykańskich indeksów akcji. Waluta amerykańska zareagowała pozytywnie na te dane, jednak umocnienie było chwilowe. Jeśli nadchodzące dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej w III kwartale byłyby nieco lepsze, to zwiększałoby szanse na podwyżki stóp procentowych w USA.W dniu dzisiejszym centrum uwagi pozostają dane z rynku pracy w USA. Poznamy raport Challengera o planowanych zwolnieniach oraz raport ADP o zmianie zatrudnienia będący prognostykiem danych NFP publikowanych w czwartek w tym miesiącu ze względu na Dzień Niepodległości w USA. Rynek oczekuje, że w sektorze prywatnym przybyło 28 tysięcy miejsc pracy wobec 40 tysięcy w poprzednim okresie. Słabsze dane wywołają presję na USD. Poznamy także zamówienia fabryczne i tygodniową zmianę zapasów paliw oraz inflację PPI ze strefy euro.
Najważniejsze wiadomości
- PL: W czerwcu indeks PMI dla Polski spadł do 47,9 punktu z 49,3 punktu w maju.
- GE: Stopa bezrobocia: 7,8% wobec oczekiwań na poziomie 7,9%. Poprzednia wartość: 4k.
- GE: Zmiana w zatrudnieniu: -38k wobec oczekiwań na poziomie -14k. Poprzednia wartość:4k.
- E-Z: Indeks PMI, obrazujący aktywność przemysłu w strefie euro, spadł w czewrcu do 49,2 punktu z 50,6 punktu w maju.
- PL: Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w czerwcu przyspieszyła do 4,5 procent rok do roku z 4,4 procent w maju.
- UK: Indeks PMI z sektora produkcyjnego ukształtował się na poziomie 45,8pkt. Wobec oczekiwań na poziomie 49,8pkt. Poprzednia wartość: 49,5pkt.
- E-Z: Stopa bezrobocia: 7,2% wobec oczekiwań na poziomie 7,1%. Poprzednia wartość: 7,1%.
- US: Indeks ISM z sektora produkcyjnego ukształtował się w czerwcu na poziomie 50.2pkt. wobec 49,6pkt. zanotowanych poprzednio.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.