eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek doradztwa finansowego rośnie

Rynek doradztwa finansowego rośnie

2008-07-02 11:48

Bogactwo produktów finansowych i ich ciągły rozwój, a także problem braku czasu, jaki dotyka osób aktywnych zawodowo to główne motory dynamicznego wzrostu rynku doradztwa finansowego w Polsce i w Europie. Dzięki istnieniu doradców klienci mają dostęp do różnorodnych rozwiązań, co zwiększa szanse wyboru produktu najlepiej spełniającego indywidualne oczekiwania i podnosi bezpieczeństwo domowych finansów.

Przeczytaj także: Doradcy i pośrednicy finansowi, czyli zwykli sprzedawcy?

Ponad 40% kredytów hipotecznych sprzedawanych obecnie na naszym kontynencie udzielnych jest poprzez kanały pośrednie – wynika z raportu „Dystrybucja kredytów hipotecznych w Europie” (wspólna praca Fortisa, Olivera Wymana oraz EFMA). Jest to kwota ok. 500 mld euro rocznie. Rynek doradztwa w Europie nie jest jednak jednolity. Najwyższy poziom rozwoju osiągnęły Wielka Brytania i Holandia, gdzie udział kanałów pośrednich przekracza 60%. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce sprzedaż kredytów hipotecznych przez pośredników wyniosła w pierwszym półroczu 2007 roku 6,4 mld zł, co stanowiło ok. 24% łącznej sprzedaży tego typu kredytów. Plasuje nas to w sąsiedztwie Francji, Włoch czy Niemiec, czyli państw, w których pośrednicy dystrybuują ok. 20-30% „hipotek”. Prognozy mówią, iż do 2010 roku udział pośredników przekroczy 50%.

Najliczniejsze grono doradców w Niemczech

Rynek niemiecki, chociaż znacznie ustępuje brytyjskiemu w zakresie udziału kanałów pośrednich w sprzedaży, jest największym w Europie pod względem liczby osób, która zajmuje się szeroko rozumianym pośrednictwem finansowym. W sumie pracuje tam ok. 400 doradców – wskazują dane europejskiej federacji Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych. W wielkiej Brytanii pośrednictwem zajmuje się dziesięciokrotnie mniej osób. W Polsce doradców jest ok. 3 tys., to plasuje nas na końcu europejskiej stawki, chodź są kraje, w których reprezentantów tego zawodu jest jeszcze mniej.

Doradca czy sprzedawca?

W Polsce w odniesieniu do pośrednich kanałów dystrybucji produktów finansowych najczęściej używa się określenia „doradztwo”. Z kolei w Niemczech doradców jest niewielu, a większość pośredników to brokerzy. Generalnie pośredników można podzielić na takich, którzy sprzedają produkty jednej instytucji (np. agenci ubezpieczeniowi) oraz takich, którzy współpracują z różnymi dostawcami produktów (np. multiagenci i brokerzy).

Doradcy finansowi są tym bardziej potrzebni, im bardziej konkurencyjny jest rynek finansowy. Z drugiej jednak strony fakt istnienia doradców mobilizuje instytucje będące dostawcami produktów do ich ciągłego ulepszania. Korzyści z korzystania usług doradców mogą być znaczące.

Bezpłatne usługi w Polsce

W naszym kraju usługi doradztwa są bezpłatne dla klienta. Doradcy są wynagradzani przez dostawców produktów finansowych. W Europie nie jest to jednak jedyny standard. Inne rozwiązania to finansowanie pośredników wyłącznie przez klientów, bądź częściowo przez dostawców i częściowo przez klientów.

Rynek doradztwa finansowego w Europie nie jest również jednolity, jeśli chodzi o ramy prawne w jakich działa. Tylko trzy kraje – Wielka Brytania, Niemcy i Holandia - wprowadziły ograniczenia dla pośrednictwa kredytowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: