Lipcowa emisja obligacji skarbowych wyżej oprocentowana
2008-07-03 10:51
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Detaliczne obligacje skarbowe: wzrost sprzedaży w V 2008
Dwulatki bardziej atrakcyjneOprocentowanie najbardziej popularnych wśród nabywców dwuletnich oszczędnościowych obligacji Skarbu Państwa (DOS0710) ustalono na 6,25 proc. To o 25 pkt bazowych więcej niż w czerwcu. Kupon jest stały przez cały okres inwestycji. Oznacza to, że nabywcy „dwulatek” liczyć mogą więc po ich wykupie w lipcu 2010 r. na odsetki w wysokości 12,89 zł od jednej obligacji (wartość nominalna każdej to 100 zł).
Dla już oszczędzających korzystną propozycją jest zamiana starych papierów na nowe. Posiadacze obligacji DOS0708 mogą wymienić je z dziesięciogroszowym dyskontem – w takim przypadku cena zakupu jednej obligacji wyniesie 99,90 zł. Dyspozycje zakupu obligacji w drodze zamiany należy składać do trzeciego dnia roboczego poprzedzającego wykup posiadanych papierów.
Lepsze warunki zakupu „czterolatek”
O 25 pkt bazowych w stosunku do czerwcowej oferty wzrosło również oprocentowanie obligacji czteroletnich indeksowanych COI0712. Wynosi teraz 7 proc. w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym. W kolejnych latach kupon „czterolatek” zmieniać się będzie w zależności od stopy inflacji, powiększonej o marżę 2,5 proc.
"Dzięki tak określonej zasadzie, nabywcy obligacji nie muszą się nadmiernie obawiać wzrostu cen. To ważne szczególnie teraz, kiedy sytuacja na rynkach światowych nie daje gwarancji na stabilizację inflacji" – ocenia Małgorzata Jabłońska, Dyrektor Sprzedaży Domu Maklerskiego PKO BP.
Również w przypadku obligacji czteroletnich możliwa jest zamiana starych papierów na nowe z dyskontem 10 gr. na jednym papierze.
„Dziesięciolatki” z rekordowym kuponem
W lipcu Ministerstwo Finansów oferować będzie także obligacje dziesięcioletnie EDO0718. Oprocentowanie nowej serii wynosi 7,25 proc. w pierwszym roku i jest to najwyższa wartość
od kilku lat. Resort zdecydował się bowiem podnieść kupon o 25 pkt bazowych w stosunku do czerwca.
Odsetki od „dziesięciolatek” naliczane są co rok. Co rok następuje też zmiana oprocentowania, w zależności od poziomu inflacji (plus marża 2,75 proc.). Wypłata odsetek następuje w momencie wykupu papierów za dziesięć lat.
"Oferta obligacji o najdłuższym terminie zapadalności skierowana jest do osób, które myślą o długofalowym oszczędzaniu, np. z chęcią zwiększenia przyszłej emerytury i chcą uniknąć ryzyka typowego dla komercyjnych przedsięwzięć" – komentuje Anna Suszyńska z MF.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl