Rynek walutowy 30.06-04.07.08
2008-07-04 18:52
W środku tygodnia napłynęły nienajlepsze dane o amerykańskim rynku pracy. Okazało się, że przewidywana zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wg ADP wynosi -79 tyś. Szacunki te często odbiegają od późniejszych rządowych statystyk, jednak tak znaczne spadki dały inwestorom powody do niepokoju.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 23-27.06.08
Wysoka inflacja w Strefie EuroPoczątek tygodnia przyniósł publikację najnowszych danych o inflacji konsumenckiej w Strefie Euro. Aktualny odczyt wyniósł 4%, co po raz kolejny oznaczało znaczny wzrost. Inwestorzy zareagowali jednak sprzedażą europejskiej waluty realizując część zysków z otwartych długich pozycji. Tego samego dnia okazało się, że indeks PMI z Chicago przekroczył oczekiwania inwestorów rosnąc do poziomu 49,6 pkt. Jednak ta wiadomość nie miała większego wpływu na rynek.
Sektor produkcyjny w USA znowu się rozwija
Wtorek przyniósł kolejne dobre informacje z gospodarki amerykańskiej, ponieważ indeks ISM dla sektora produkcyjnego w USA wzrósł niespodziewanie do poziomu 50,2 pkt przechodząc ponownie do strefy oznaczającej rozwój sektora. Gorsze natomiast okazały się informacje o indeksie PMI dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro, który wyniósł 49,2 pkt i pozostaje w strefie regresji.
Stopy w Strefie Euro o 25pb w górę
Przełomowym wydarzeniem mijającego tygodnia okazała się czwartkowa decyzja EBC w sprawie stóp procentowych, a w zasadzie komunikat Jean Claude Trichet’a po tej decyzji. Przewodniczący wyraźnie zaznaczył, że od tej pory EBC zmienia swoje nastawienie na neutralne. W praktyce oznacza to, że w najbliższym czasie, mimo ciągle rosnącej inflacji, nie będzie kolejnych podwyżek stóp w Strefie Euro.
Sektor usług w USA w regresji
Tego samego dnia, choć stłumione przez konferencję Trichet’a, napłynęły na rynek kolejne dane z amerykańskiej gospodarki. Okazało się, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła ponad poziom 400 tyś. Jest to bardzo zły znak, ponieważ sugeruje to, że pogorszy się sytuacja wielu amerykańskich rodzin, co będzie miało przełożenie na całą gospodarkę USA. Dodatkowo na pogorszenie stanu gospodarki USA wskazuje indeks ISM dla sektora usług, który spadł poniżej poziomu 50 pkt.
Zawiedzione nadzieje inwestorów
W mijającym tygodniu euro początkowo mocno zyskiwało wobec dolara ze względu na oczekiwania co do skali podwyżki stóp w Strefie Euro. Jednak w czwartek, rozczarowani decyzją Trichet’a inwestorzy, zaczęli wyprzedawać walutę europejską, co skutkowało znacznym spadkiem kursu. Wyprzedaż była kontynuowana również w piątek, a kurs na koniec tygodnia kształtuje się w okolicach 1,5685.
Nowe rekordy złotówki
Osłabiający się w pierwszej części tygodnia dolar przyczynił się do osiągnięcia nowych rekordów przez parę USD/PLN. Praktycznie każdego dnia schodziliśmy coraz niżej, aż spadliśmy nawet poniżej poziomu 2,11. Chwilowe osłabienie złotówki nastąpiło we wtorek, gdy ministerstwo finansów przedstawiło swoją prognozę inflacji za czerwiec. Według ministerstwa wyniesie ona 4,5% r/r. Zdaniem członków RPP nie wyklucza to dalszych podwyżek stóp w Polsce, a podniesienie przez EBC stóp europejskich sprzyja takiemu scenariuszowi. Para EUR/PLN nie ulegała wciągu tygodnia większym zmianom. Kurs oscylował w okolicach poziomu 3,35 i dopiero czwartkowe osłabienie euro przyniosło zdecydowany ruch w dół. Kurs początkowo spadł do poziomu 3,3280, jednak w piątkowe popołudnie spadki się pogłębiły i tydzień kończymy w okolicach 3,3120.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy