eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs EUR/USD - duże wahania

Kurs EUR/USD - duże wahania

2008-07-04 20:26

Kurs EUR/USD - duże wahania

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rynek krajowy przez większość minionego tygodnia zachowywał się stabilnie. Obserwowane w końcówce tygodnia zmiany notowań złotego uzależnione były od kursu eurodolara i nastrojów na światowym rynku.

Przeczytaj także: Polska waluta nadal się umacnia

RYNEK KRAJOWY


Rynek krajowy przez większość minionego tygodnia zachowywał się stabilnie. Obserwowane w końcówce tygodnia zmiany notowań złotego uzależnione były od kursu eurodolara i nastrojów na światowym rynku. Przez znaczną część tygodnia zarówno na parze USD/PLN, jak i EUR/PLN obserwowaliśmy konsolidację, polska waluta nieznacznie jednak się umacniała. Aprecjacji złotego pomogła publikowana we wtorek prognoza czerwcowej inflacji przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Szacunki MF są często zbliżone do przedstawianych później przez GUS danych, dlatego inwestorzy przykładają do nich dużą wagę.

Oczekiwano dalszego wzrostu inflacji, co potwierdziły również szacunki MF, które spodziewa się inflacji w czerwcu na poziomie 4,5 r/r oraz 0,1% m/m. Zdaniem Katarzyny Zajdel-Kurowskiej wzrost inflacji w czerwcu był głównie efektem wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także cen paliw. Odnotowano natomiast spadek cen żywności i napojów bezalkoholowych na poziomie 1,2% m/m. Najbardziej potaniały owoce i warzywa, co jest efektem sezonowym. Zdaniem Pani Minister szacunek czerwcowej inflacji pozostaje bez wpływu na poziom średniorocznej inflacji, którą MF szacuje na 4,1%. Zwolennicy kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce odebrali szacunki Ministerstwa jako kolejny argument przemawiający za koniecznością zacieśnienie polityki monetarnej. Wsparła ich dodatkowo Halina Wasilewska-Trenkner z RPP, która powiedziała, że nie można wykluczyć dalszych podwyżek stóp procentowych, będzie to jednak uzależnione od czynników zewnętrznych.

Do większych zmian na rynku krajowym doszło po publikacji danych makroekonomicznych ze świata. Niekorzystne dane dla dolara przyczyniły się do globalnego osłabienia amerykańskiej waluty. W efekcie kurs USD/PLN zniżkował poniżej poziomu 2,1100, odnotowując nowe historyczne minimum na poziomie 2,1020. Natomiast kurs EUR/PLN w dalszym ciągu pozostawał stabilny, oscylując w przedziale 3,3490 – 3,3600.
Do dalszych zmiany w notowaniach polskiej waluty doszło w tracie dwóch ostatnich sesji tygodnia. Impulsem do zmian wartości złotego były dynamiczne ruchy na eurodolarze. Po silnym spadku notowań EUR/USD, kurs dolara do złotego powrócił w okolice poziomu 2,1200. Natomiast EUR/PLN wybił się w dół z kilkudniowej konsolidacji, co doprowadziło do dynamicznej zniżki kursu poniżej poziomu 3,3300. Dalsze umocnienie złotego obserwowane było w trakcie piątkowej sesji, gdzie kurs EUR/PLN osiągnął historyczne minimum na poziomie 3,3120. Co ciekawe umacniający się dolar w stosunku do euro nie wpłynął na zwyżkę notowań USD/PLN. W trakcie piątkowej sesji wartość dolara wyrażana w złotych kształtowała się na poziomie 2,1100.

Po czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego członkowie RPP chętni udzielali komentarzy odnośnie przyszłych decyzji dotyczących zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. W tych wypowiedziach należy szukać wskazówek odnośnie przyszłych decyzji RPP. H. Wasilewska-Trenkner nie wyklucza kolejnej podwyżki stóp procentowych. Uważa jednak, że najpierw należy zapoznać się z najnowszymi danymi makroekonomicznymi. Wasilewska-Trenkner twierdzi również, że nie ma przesłanek uzasadniających ostatnie umocnienie złotego. Odnośnie kursu polskiej waluty wypowiedział się także inny członek RPP Stanisław Nieckarz. Jego zdaniem aprecjacja złotego oraz podwyżki stóp procentowych doprowadziły do znacznego wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej. Szybkość aprecjacji złotego przekracza obecnie dynamikę wydajności pracy, co może skutkować obniżeniem konkurencyjności eksportu.

Szef NBP Sławomir Skrzypek podkreślił natomiast, że projekcja inflacyji nie decyduje o działaniach RPP. Jeśli analizowane na bieżąco dane wskażą na konieczność podwyżki stóp procentowych, to nie powinno się zwlekać z taką decyzją do października. Odnosząc się do decyzji ECB, Prezes stwierdził, że zacieśnieni polityki pieniężnej w strefie euro, nie jest równoznaczne z takim samym krokiem ze strony RPP. Skrzypek uważa, że należy uważnie śledzić efekty wtórne wzrostów cen energii oraz agregaty opisujące stan strefy realnej gospodarki.

Zdaniem Dariusza Filara bieżące dane o inflacji bazowej sugerują, że dochodzenie inflacji do przedziału dopuszczalnych wahań może być dłuższe niż przedstawiono w projekcji. Może to oznaczać konieczność kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym, jak i następnym roku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: