Grupa państw G8 - szczyt w Japonii
2008-07-07 11:16
© fot. mat. prasowe
W poniedziałek w Japonii rozpocznie się szczyt grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata
Przeczytaj także: GPW: debiut Enea po wakacjach
Na posiedzeniu w Hokkaido przywódcy USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Kanady oraz Rosji będą dyskutować o najważniejszych ekonomiczno-politycznych problemach świata. Dyskusje rozpocznie panel na temat możliwości łagodzenia skutków wysokich cen żywności, ale niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii będzie ustalenie wspólnego stanowiska w sprawie Zimbabwe oraz głodu w Afryce. George Bush w przeddzień konferencji potwierdził swoją ''głęboką wiarę w politykę mocnej amerykańskiej waluty'', ale fakty pokazują, że USA traci monopol na gospodarczą potęgę. Serwis Bloomberg poinformował w poniedziałek, że spółki notowane na amerykańskich giełdach były warte mniej niż te z parkietów pozostałych krajów G8.SYTUACJA NA GPW
W ubiegłym tygodniu WIG spadł o 4,3 proc., WIG20 stracił na wartości 2,9 proc., ale najsilniej przeceniono najmniejsze spółki mWIG40 spadł o 8,6 proc. (najmocniej od stycznia 2008 r.), a sWIG80 o 6,0 proc.. Wyraźnie widać bierność posiadaczy największych spółek i zdecydowaną wyprzedaż reszty papierów notowanych na GPW. Brak popytu przekłada się na odsuwanie kolejnych ofert publicznych na późniejsze terminy, ponieważ spółkom nie opłaca się obniżać ceny emisyjnej, a bez takich ruchów uplasowanie akcj wśród inwestorów stanowi obecnie nie lada problem. W ubiegłym tygodniu przykładem były Zakłady Azotowe Tarnów, które zadebiutowały na warszawskiej giełdzie ściągając z dużą trudnością z rynku ok. 300 mln PLN. W piątek amerykańskie giełdy były zamknięte, dlatego w całej Europie spadły nieco obroty, ale sytuacja wróci w tym tygodniu do normy.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Największy rynek azjatycki rozpoczął tydzień od spadków i po kilku godzinach zapowiadało się, że Nikkei pogłębi niechlubny rekord najdłuższej spadkowej serii od ponad pół wieku, ale po dwóch godzinach inwestorzy przystąpili do zamykania krótkich pozycji i indeks ruszył w górę - na koniec dnia zyskał na wartości 0,9 proc. Pierwszą sesję od dwunastu dni tokijski Nikkei zdołał zakończyć na plusie dzięki akcjom spółek z sektora nieruchomości i bankom, których wyceny uznano po silnej fali wyprzedaży za atrakcyjne. W długim terminie branża finansowa za sprawą kryzysu na rynku kredytów nie ma przed sobą zbyt świetlanej najbliższej przyszłości - w zagranicznej prasie można przeczytać, że straty banków zmuszą największe grupy do dalszej sprzedaży aktywów - szwajcarskie UBS oraz Credit Suisse, które przed kilkoma tygodniami sięgały po pieniądze inwestorów, mogą wkrótce potrzebować łącznie ok. 68 mld USD.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce