W czerwcu aktywa TFI spadły o 8,4 mld
2008-07-08 19:01
Przeczytaj także: Grupa państw G8 - szczyt w Japonii
W ubiegłym tygodniu w objęcia bessy wpadł indeks DJIA, wczoraj S&P 500, a we wtorek 20 proc. poniżej brytyjski FT-SE. Inwestorzy wyprzedawali w Europie akcje banków w reakcji na wczorajsze doniesienia zza oceanu - analitycy Lehman Brothers prognozują, że dwie największe firmy udzielające pożyczek na rynku hipotecznym mogą z powodu zmian w zasadach rachunkowości w niedługim terminie potrzebować ok. 75 mld USD. Na rynku ropy naftowej obserwujemy silną korektę, która pomogła na wtorkowej sesji spółkom z sektora transportowego i liniom lotniczym, jednak za sprawą dużej wagi banków, główne indeksy kończyły dzień poniżej kreski. Ok. godz. 17 CAC40 spadał o 2,2 proc., FT-SE o 1,2 proc., natomiast BUX rósł o 1,5 proc.WALUTY
Euro odrabiało we wtorek straty wobec dolara po tym, jak B.Bernanke zapowiedział, że w razie konieczności FED wydłuży bankom inwestycyjnym okres dostępu do taniego kapitału do 2009r. Inwestorzy odebrali to jako sygnał, że kłopoty instytucji finansowych są na tyle poważne, że podwyżka stóp procentowych nie nastąpi w najbliższym czasie.
Złoty kontynuował dobrą passę na rynku walutowym - we wtorek udało się przekroczyć poziom 3,30 PLN za euro - ok. godz. 16.30 za jednostkę wspólnej waluty płacono 3,293 PLN (-0,3 proc.), a dolar kosztował 2,102 PLN (-0,5 proc.). Wśród inwestorów utrzymuje się pozytywne nastawienie do walut krajów z naszego regionu, we wtorek dobrze odebrano dane o inflacji w Czechach.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce