Bankomaty i karty: opłaty za granicą
2008-07-10 11:33
Przeczytaj także: Bankomaty: ile kosztuje wypłata gotówki za granicą?
- Millennium życzy sobie 2,5 proc. od wybieranej kwoty (minimalna opłata to 9 złotych). Dodatkowo zapłacimy 3 proc. za przewalutowanie. Korzystając z kart tego banku za granicą nie możemy liczyć na bankomaty bezprowizyjne.
- Reiffeisen Bank dla swoich klientów ma atrakcyjną ofertę: korzystanie z bankomatów za granicą jest darmowe. Warunkiem jest jednak posiadanie w banku konta mobilnego. Wiąże się to z płaceniem co miesiąc kwoty 19,99 złotych lub 6,99 złotych (w zależności od minimalnego limitu obrotu na koncie w systemie miesięcznym).
- Klienci Banku Zachodniego WBK mogą liczyć na darmowe korzystanie z bankomatów za granicą pod warunkiem, że należą one do udziałowca banku: Illied Irish Banks. W większości przypadków zapłacimy jednak 3 proc. od kwoty (minimum 10 złotych).
- Podobnie sytuacja wygląda w Pekao S.A. W bankomatach należących do grupy UniCredit nic nie zapłacimy.
- Korzystając z usług innych banków trzeba liczyć się z opłatą 4 proc. od kwoty (minimum 4,5 złotego).
Samochód za kartę
Jeśli nie chcemy zabierać ze sobą pieniędzy ani szukać bankomatów możemy płacić za usługi i zakupy kartą debetową lub kredytową.
Plastikowy pieniądz to wygoda. Dzięki karcie kredytowej wynajmiemy samochód. Firmy wypożyczające auta nie przyjmują gotówki. Muszą mieć numer karty kredytowej klienta na wypadek szkód lub kradzieży samochodu. Warto jednak mieć świadomość, że firma wynajmująca samochód założy nam blokadę na rachunku nawet w wysokości kilku tysięcy złotych. Blokada zostanie zdjęta kilka dni po oddaniu auta.
Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre płatności księgowane są z opóźnieniem i w efekcie mamy mniej pieniędzy niż to wynika z aktualnego salda.
Płatności plastikiem
fot. mat. prasowe
Płatność kartami (debetowe i kredytowe) za usługi i zakupy za granicą (wybrane banki)
oprac. : eGospodarka.pl