eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweBankomaty i karty: opłaty za granicą

Bankomaty i karty: opłaty za granicą

2008-07-10 11:33

Przeczytaj także: Bankomaty: ile kosztuje wypłata gotówki za granicą?

Głównym naszym kosztem przy płaceniu kartą za granicą są koszty przewalutowania. Zasada jest identyczna jak w kantorze. Kupujemy walutę po cenie sprzedaży, która jest oczywiście wyższa od ceny kupna. Dobrze, jeśli przewalutowanie jest pojedyncze. Taką możliwość oferuje np. Polbank. Kiedy na urlopie w Egipcie płacimy kartą np. za kurs nurkowania, przewalutowanie odbywa się z funtów egipskich od razu na złotówki. Jeśli jednak jesteśmy klientami np. PKO BP poniesiemy koszy podwójnego przewalutowania: z euro na dolary i dopiero na złotówki. Dodatkowo bank nałoży na nas jeszcze prowizję w wysokości 1 proc. od kwoty którą zapłacimy za zakupy.

Jeśli korzystamy z kart wystawionych przez mBank i płacimy nimi w strefie euro, naszym kosztem będzie przewalutowanie po kursie sprzedaży waluty ustalonym w danym dniu przez mBank. Poza strefą euro mBank nałoży na nas opłatę manipulacyjną w wysokości 2 proc. od płaconej kwoty. Jest to opłata za przewalutowanie z dolara na euro i na złotówkę (podwójne przewalutowanie).

„Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić w swoim banku jak są rozliczane nasze płatności kartą za granicą. Nasze transakcje mogą być nie tylko obciążone kosztami podwójnego przewalutowania, ale także będziemy musieli zapłacić dodatkową prowizję” - tłumaczy Maruszy Kacała z AZ Finanse.

Sytuacje kryzysowe

Warto na wakacje wziąć ze sobą przynajmniej dwie karty, np. debetową i kredytową. Jest to związane z dwoma konkurującymi ze sobą systemami płatniczymi: Visa i MasterCard. Ryzyko, że oba systemy w jednej chwili przestaną działać jest niskie.

Warto także przed wyjazdem sprawdzić co należy zrobić, gdy za granicą zgubimy kartę lub zostanie ona skradziona. Być może nasz bank zaoferuje nam możliwość wydania karty jeszcze za granicą.

W sytuacja wyjątkowo kryzysowych możemy także zwrócić się po pomoc do polskiego konsulatu. Konsul może w uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, wypłacić nam kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile zobowiążemy się do zwrotu pożyczki po powrocie.

Do zdecydowanej większości państw można przesłać pieniądze z Polski drogą bankową. Ponadto w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają turyście za granicą równowartość kwoty wpłaconej w Polsce.

poprzednia  

1 2 3

Faktoring w Polsce 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: