Najnowsze kwartalne zestawienie PricewaterhouseCoopers dotyczące debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badające zarówno liczbę, jak i wartość IPO na najważniejszych giełdach europejskich, wskazuje na gwałtowny spadek liczby debiutów w Europie w drugim kwartale 2008 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
Przeczytaj także:
IPO w Europie w 2024 roku. Historyczny debiut Żabki na GPW
Spółki z sektora energetycznego i zasobów naturalnych pozyskały z rynku znaczną część kapitału i w drugim kwartale 2008 r. okazały się być wyjątkami na przeżywającym kryzys europejskim rynku pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO).
W okresie od kwietnia do czerwca 2008 r. na europejskich rynkach miały miejsce 132 IPO, co stanowi nieco ponad połowę poziomu odnotowanego w drugim kwartale 2007 r. (258 IPO). W porównaniu z pierwszym kwartałem 2008 r z 72 IPO obserwujemy znaczący wzrost liczby debiutów, co jednak odpowiada ogólnej tendencji, zgodnie z którą drugi kwartał cechuje większa aktywność na rynku IPO.
Łączna wartość ofert odnotowanych na najważniejszych rynkach europejskich w drugim kwartale 2008 r. wyniosła 9.424 mln euro, co oznacza znaczący spadek w porównaniu do 28.000 mln euro w analogicznym okresie roku ubiegłego. Największym IPO była przeprowadzona na NYSE Euronext oferta portugalskiej spółki z sektora energii odnawialnej EDP Renováveis SA (1.566 mln euro). Na drugim miejscu uplasowała się oferta czeskiej spółki z sektora wydobywczego, New World Resources (1.390 mln euro), przeprowadzona jednocześnie w Londynie, Warszawie i Pradze.
Pomimo niekorzystnej sytuacji rynkowej, europejskie giełdy w dalszym ciągu przyciągały spółki spoza Europy. W drugim kwartale 2008 r. odnotowano 33 międzynarodowe IPO o łącznej wartości 3.497 mln euro, co stanowi spadek zarówno liczby debiutów, jak i łącznej wartości ofert w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy to miało miejsce 39 ofert o łącznej wartości 8.794 mln euro. IPO spółek spoza Europy stanowiły 25% liczby debiutów oraz 37% łącznej wartości ofert przeprowadzonych na rynkach europejskich wobec udziału w łącznej wartości IPO na poziomie 31% odnotowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego.