Polske stocznie - prywatyzacja do października
2008-07-15 11:45
Komisja Europejska da Polsce czas na dokończenie prywatyzacji stoczni do października.
Przeczytaj także: USA: Yahoo odrzuciło kolejną ofertę Microsoft
Poniedziałkowa sesja przyniosła sporą huśtawkę nastrojów na warszawskim parkiecie. WIG20 rozpoczął dzień prawie o 1 proc. wyżej od poziomu zamknięcia piątkowych notowań, ale w ciągu dnia osunął się o ponad 40 pkt. i przetestował poziom 2500 pkt., który w zeszłym tygodniu działał jako wsparcie. Pod koniec dnia ponownie powrócili na rynek kupujący, ale siły wystarczyło jedynie na podciągnięcie indeksu o 0,1 proc. powyżej kreski. O klimacie inwestycyjnym najlepiej świadczy jednak fakt, że w poniedziałek na plusie kończył tylko barometr nastrojów osób inwestujących w największe spółki, którego wynikiem najłatwiej jest sterować dużym funduszom i bankom. Nadal dotkliwe straty notują małe i średnie spółki.SYTUACJA NA GPW
W piątek mocna przecena akcji przeszkodziła w przerwaniu spadków trwających na GPW od maja - WIG20 ósmy tydzień z rzędu kończył poniżej poziomu z poprzedniego piątku, a WIG wydłużył serię do sześciu tygodni. Spośród 20 największych spółek tylko trzy nie były wyceniane niżej niż w czwartek, a jedynie papiery KGHM podrożały o więcej niż 1 proc., w stosunku do ceny z poprzedniego dnia. Bioton spadał o 8 proc., a na szerokim rynku wartość najszybciej tracili deweloperzy oraz spółki informatyczne. Mniejsze spółki po odbiciu z początku tygodnia nie zagrzały na długo miejsca w portfelach inwestorów i w piątek zarówno mWIG40, jak i sWIG80 były na najniższych poziomach od ok. dwóch lat.
Podsumowując ostatni tydzień trzeba stwierdzić, że nie poprawił on postrzegania akcji z warszawskiego parkietu - nadal handluje się tylko najpłynniejszymi walorami z WIG20.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Po słabej sesji za oceanem azjatyckie rynki spadały jeszcze silniej - NIKKEI stracił 2,0 proc., B-Shares Shanghai spadał o 2,3 proc., a Hang Seng o 3,9 proc. Amerykański rząd poinformował w niedzielę o udzieleniu pomocy finansowej pożyczkodwacom Freddie Mac oraz Fannie Mae, których udział na rynku kredytów hipotecznych jest tak duży, że nie Stany Zjednoczone nie mogą dopuścić do ich upadku. Podobnie jak w sierpniu 2007 czy marcu 2008 informacje o ratowaniu rynków finansowych przez regulatorów zapewniających, że ich stabilność jest priortytetem, tak również w poniedziałek początkowy optymizm inwestorów szybko wyparował. Trudno bowiem odbierać to jako dobry sygnał i zwiastun końca kłopotów banków w USA, ale ze względu na krążący globalny kapitał, także w Azji i Europie.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce