Wystąpienie szefa Fed powodem spadku ceny ropy
2008-07-16 12:38
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jednocześnie Bernanke wskazał na rosnącą presję inflacyjną. Była to znacznie bardziej pesymistyczna ocena sytuacji niż jeszcze przed miesiącem. Kontrakty na ropę spadły o kilka dolarów w kilkanaście minut, co umocniło dolara i wyhamowało spadki na giełdach.Dzisiaj rynek będzie oczekiwał przede wszystkim na dane o inflacji CPI w strefie euro i w USA. W dalszej kolejności na przepływy kapitałowe oraz dynamikę produkcji przemysłowej z USA. Publikowany będzie również protokół z posiedzenia FOMC.
Ogólny sentyment do dolara pozostaje bardzo negatywny ze względu na oczywistą słabość gospodarki amerykańskiej. Z pozytywnych informacji, które nie skupiają obecnie uwagi rynku, warto wymienić warte 52 mld USD przejęcie Anheuser-Busch przez Belgijską firmę InBev oraz bezpośrednią inwestycję w zakład produkcyjny Volkswagena w USA. Być może firmy myślące w kategoriach długoterminowych zaczynają traktować obecny kryzys jako okazję do inwestycji dolarowych.
W krótkim terminie dolar powinien dalej być pod presją m.in. ze względu na spadek oczekiwań na podwyżki stóp w USA. Wczorajsza próba wybicia górą powyżej 1,60 dolara za euro nie powiodła się ze względu na korektę na ropie. W kolejnych dniach rynek będzie próbował ponownie osłabić dolara do euro o ile kurs pozostanie powyżej 1,58.
Słabość rynków akcji zaczęła wpływać ponownie na notowania jena. Przedłużające się spadki skłoniły część inwestorów do zamykania tzw carry trade. Złoty pozostaje mocny - wczorajsze dane potwierdziły konieczność kolejnych podwyżek stóp w Polsce.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Indeks oczekiwa ekonomicznych w Niemczech wyniósł w lipcu minus 63,9 punktu wobec minus 52,4 punktu w czerwcu.
- PL: Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 12,0% rok do roku. W ujęciu miesiąc do miesica wzrosło o 4,8%.
- US: Sprzedaż detaliczna w czerwcu 0.1% wobec prognoz 0.4% poprzednio 0.8% (rewizja z 1.0%).
- PL: Inflacja czerwcu wyniosa 4,6 procent rok do roku wobec 4,4 procent w maju.
- US: Indeks Empire State: -4,9pkt. wobec oczekiwań na poziomie -8pkt. Poprzednia wartość:-8.7pkt.
- UK: Inflacja bazowa CPI: 1,6%r/r wobec oczekiwań na poziomie 1,5%. Poprzednia wartość:1,5%.
- UK: Inflacja CPI: 0,7%m/m i 3,8%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,4%m/m i 3,6%r/r.
- US: Inflacja PPI: 1,8%m/m i 9,2%r/r wobec oczekiwań na poziomie 1,4%m/m i 8,7%r/r. Poprzednia wartość: 1,4%m/m i 7,2%r/r.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.