Światowa gospodarka odporniejsza na kryzys
2008-07-18 11:30
© fot. mat. prasowe
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł oczekiwania dotyczące światowego wzrostu gospodarczego z 3,7 proc. do 4,1 proc.
Przeczytaj także: Nasza płaca minimalna wzrośnie do 1276zł
MFW spodziewa się, że gospodarka światowa będzie rozwijać się w tempie 4,1 proc. w 2008 r. i 3,9 proc. w przyszłym roku. Trzy miesiące temu ekonomiści mówili o wzroście na niższym poziomie (odpowiednio 3,7 proc. i 3,8 proc.), ale zrewidowali swoje oczekiwania stwierdzając, że skutki amerykańskiego kryzysu kredytowego będą w mniejszym stopniu odczuwalne przez resztę świata. W czerwcu wyższe prognozy podali również specjaliści z Europejskiego Banku Centralnego dla krajów strefy euro oraz FED dla USA. Wszystkie wymienione instytucje przestrzegają jednak przed rosnącymi cenami, a MFW zaleca krajom rozwijającym się tłumienie inflacji przez podwyżki stóp procentowych i dopuszczenie umacniania waluty. Kraje rozwinięte powinny być jednak bardziej ostrożne, ponieważ większość z nich boryka się ze spadkiem konsumpcji i inwestycji.SYTUACJA NA GPW
W czwartek wiara w giełdowe spółki powróciła na całym świecie z siłą, którą mało kto przewidywał. Większość parkietów zaliczy ostatnią sesję do najlepszych od kilku dobrych miesięcy i GPW nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Zarówno WIG, jak i WIG20 oraz mWIG40 zyskały powyżej 3 proc., a obroty wzrosły powyżej 1,2 mld PLN. Dobrze radził sobie Bioton, który niedawno stał się spółką groszową, ale liderami wzrostów były banki - akcje BZ WBK podrożały o 9,4 proc., a Pekao o 7,3 proc., a branżowy indeks WIG-Banki zyskał 5,7 proc. Pomimo tak spektakularnego przebiegu czwartkowych notowań w tygodniowym ujęciu znajdujemy się nadal poniżej kreski. Ciekawe na jak długo wystarczy optymizmu, a przede wszystkim kapitału na dalsze zakupy, kiedy zagranica otrząśnie się i jednak uwierzy w bessę?
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Rozczarowujące wyniki światowych liderów branży finansowej oraz informatycznej (Merrill Lynch, Microsoft oraz Google) doprowadziły do realizacji zysków w Azji. NIKKEI spadł o 0,7 proc., Hang Seng zyskał 0,1 proc. Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała zdecydowanie pod dyktando kupujących akcje, którzy większą wagę przykładali do dobrych informacji z rynku nieruchomości i interpretowali nieoczekiwany silny wzrost liczby nowych budów jako sygnał zbliżającego się końca kryzysu. Do ponad dwuprocentowych wzrostów z poprzedniej sesji najważniejsze indeksy dodały 1,2-1,8 proc., chociaż wyniki spółek sugerowałyby nieco większą ostrożność. W piątek CitiGroup opublikuje rezultaty za drugi kwartał i najprawdopodobniej dowiemy się z nich o pozbywaniu się wartościowych aktywów i zawiązywaniu dalszych rezerw na przyszłe straty.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce