Kiedy warto zmienić OFE?
2008-07-22 13:11
Przeczytaj także: OFE: nie zdawaj się na losowanie
Ci, którzy w tym momencie przystępują do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mają więcej przesłanek świadomego wyboru funduszu niż ci, którzy podejmowali analogiczną decyzję na początku reformy emerytalnej. 9 lat temu obowiązek zapisu do OFE skłonił wielu ludzi do podjęcia nie do końca świadomej decyzji, ponieważ nie mieli oni możliwości weryfikacji działalności poszczególnych funduszy emerytalnych, startujących dopiero ze swą działalnością w Polsce. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i osoba, przed którą stoi dylemat pozostania w swoim funduszu lub wyboru OFE może już ocenić, który fundusz radzi sobie najlepiej. Im dłuższy okres funkcjonowania OFE, tym więcej osób decyduje się na zmianę funduszu.Można by sądzić, że to powszechna dostępność różnorodnych zestawień dotyczących funduszy emerytalnych sprawia, że coraz więcej osób jest niezadowolona z wyników inwestycyjnych funduszu i decyduje się na jego zmianę. Tak się jednak nie dzieje – jak wynika z badań, przy zmianie funduszu przyszli emeryci nie kierują się w większości ani wynikami inwestycyjnymi, jak również wysokością opłat związanych z uczestnictwem w funduszu. Decydującą rolę przy zmianie ma reklama i przekonywujący akwizytor. W rekordowym 2007 roku decyzję o zmianie OFE podjęło 383 tys. osób, natomiast w dwóch sesjach transferowych w 2008 roku tych osób było już 207,4 tys. Kolejne terminy ustalenia kwoty wypłaty transferowej w tym roku to 25 lipca i 25 października. Jeśli dynamika wzrostu liczby osób zmieniających fundusz się utrzyma, liczba zmieniających OFE wyniesienie zdecydowanie ponad 400 tys. w 2008 r.
Warto w tym momencie zadać sobie pytanie czy w ogóle warto decydować się na zmianę funduszu emerytalnego? Z całą pewnością nie jest to rozwiązanie do końca korzystne, gdy staż członkowski w danym funduszu wynosi mniej niż dwa lata, ponieważ wtedy jesteśmy obarczani tzw. opłatą transferową, która w pierwszym roku członkostwa w funduszu wynosi 160 zł, w drugim 80 zł. Po upływie 24 miesięcy możemy zmiany funduszu dokonać bezpłatnie. Opłata ta nie jest pobierana ze środków zgromadzonych na rachunku, a uiszczana poprzez wpłatę na rachunek firmy zarządzającej OFE (PTE, Powszechne Towarzystwo Emerytalne) z własnych środków. Warto także zauważyć, że zmiana funduszu związana jest z utratą dotychczasowego stażu członkowskiego, od którego może zależeć wysokość prowizji pobieranej przez OFE od wpływających składek. W przypadku zmiany OFE, nowo wybrany fundusz, traktuje taką osobę jak nowego klienta, co może mieć znaczenie przy naliczaniu opłat, ponieważ poniektóre fundusze „premiują” uczestników z dłuższym stażem niższymi opłatami.
Decyzja o zmianie OFE jest zawsze decyzją indywidualną i zależy od wielu czynników. Dopóki nie ma rozwiązań prawnych, które pozwalałyby na tworzenie w ramach jednego OFE subfunduszy stosujących odmienne polityki inwestycyjne, można samodzielnie obserwować stopień zaangażowania funduszu w akcje. Podstawowa zasada inwestycyjna mówi bowiem, że im bardziej zbliżamy się do osiągnięcia wieku emerytalnego, tym bardziej powinniśmy zmniejszać swoje zaangażowanie w akcje na rzecz bardziej bezpiecznych papierów wartościowych (np. obligacje Skarbu Państwa).
oprac. : eGospodarka.pl