eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: rząd pomoże Fannie Mae i Freddie Mac

USA: rząd pomoże Fannie Mae i Freddie Mac

2008-07-24 11:44

USA: rząd pomoże Fannie Mae i Freddie Mac

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kongres amerykański uchwalił ustawę wspierającą Fannie Mae i Freddie Mac.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Teraz ustawa przejdzie do Senatu gdzie powinna zostać przegłosowana pod koniec tygodnia lub na początku przyszłego. Oznacza to praktycznie, że zobowiązania tych instytucji będą miały wsparcie rządowe. Giełdy amerykańskie kolejny dzień zanotowały wzrosty, cena ropy spadła do 124 dolarów za baryłkę.

W raporcie Fedu o stanie gospodarki (Beżowa księga) we wszystkich dystryktach zanotowano podwyższoną presję inflacyjną. Aktywność gospodarczą oceniono podobnie jak w ostatnim raporcie na słabą lub pogarszającą się. Jedynie w regionach z dużą koncentracją na eksport zanotowano poprawę. Rynek skupił się na podkreślonych w raporcie zagrożeniach inflacyjnych i wzrosły oczekiwania na podwyżki stóp.

W efekcie sentyment do dolara poprawia się i kurs dolara osiągnął 4 tygodniowe maksimum do jena i 2 tygodniowe do euro. Indeks PMI oraz indeks Ifo z Niemiec opublikowany dzisiaj rano były słabsze od oczekiwań, co przyspieszyło trend umocnienia dolara.

Dzisiaj popołudniu publikowane będą dane tygodniowe o ilości nowozarejestrowanych bezrobotnych oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym. Jutro w centrum uwagi będą dane o zamówieniach na dobre trwałego użytku, sprzedaż nowych domów oraz indeks Uniwesytetu Michigan. Wyniki kwartalne podaje dzisiaj m.in. 3M, Credit Suisse oraz Eli Lilly.

Reakcja na jutrzejsze dane będzie dobrym pulsem rynku - brak wyraźniejszego osłabienia dolara w przypadku publikacji słabych danych będzie sygnałem, że rynek umocni amerykańską walutę.

Złoty osłabił się do pierwszej strefy oporu 3,26-3.27. Sądzimy, że w najbliższych 3-4 tygodniach złoty pozostanie w zakresach 3,30-3,20. W związku z coraz bardziej spowolniającą gospodarką europejską powinny spaść oczekiwania na podwyżki stóp w Polsce.

Opór w strefie 3,26-3,27 zadziałał i kurs EURPLN cofnął się w okolice 3,24. Rynek będzie próbował ustalić przedział wahań. Umocnienie dolara sprzyja w tej chwili korekcie na złotym, ale jej zakres może być ograniczony. Korekta może być kontynuowana w kierunku 3,30 o ile obroni się poziom 3,23.

Coraz słabsze dane z gospodarek europejskich wskazują na możliwość recesji, co powinno przełożyć się na spadek tempa wzrostu także i w Polsce. Inwestorzy mogą zacząć dyskontować zakończenie cyklu podwyżek stóp w Polsce. Najbliższe wsparcie 3,23, opór 3,27.

Najważniejsze wiadomości

  • NZ: Bank Nowej Zelandii nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 8%
  • USA: Wyniki kwartalne podały AT&T, Boeing, EMC, Glaxosmithkline, McDonald’s, Pepsico, Pfizer, Amazon, Pulte Homes, Qualcomm.
  • USA: Opublikowano Beżową księgę o stanie gospodarki amerykańskiej
  • PL: Inflacja bazowa w czerwcu wyniosła 3.4%
  • Kanada: Inflacja CPI w czerwcu 0,7% m/m i 3,1% r/r; inflacja bazowa 0,1% m/m i 1,5% r/r
  • Euroland: zamówienia przemysłowe w maju -3,5% m/m i -4,4% r/r wobec oczekiwań na poziome -1,2% m/m i 2,6% r/r
  • USA: Zapasy ropy spadły o 1,5 mln baryłek wobec prognozowanych -675 tysięcy; wzrosły bardziej od oczekiwań zapasy benzyny (o 2,8 mln baryłek)

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, W. Gołębiewski / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: