Stopy procentowe w Polsce bez zmian?
2008-07-28 11:41
© fot. mat. prasowe
We wtorek Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie dwudniowe posiedzenie - stopy procentowe tym razem powinny pozostać bez zmian.
Przeczytaj także: Słabe wyniki Ford Motor Company
Wśród członków RPP w dalszym ciągu przeważają "jastrzębie", ale po czerwcowej podwyżce stóp procentowych najprawdopodobniej w środę dadzą odetchnąć rynkowi, który spodziewa się pozostawienia kosztu kredytów na dotychczasowym poziomie. W poniedziałek GUS poinformuje o zmianie nastrojów konsumentów w czerwcu, a do końca tygodnia poznamy wyniki finansowe kilku największych banków. Zyskami wypracowanymi w II kw. 2008 r. pochwalą się m.in. Pekao, BRE, BPH, BZ WBK. W Europie i USA opublikowane zostaną najnowsze dane o stopie bezrobocia (oczek. stabilizacja na poziomie 7,2 proc. oraz wzrost do 5,6 proc. w USA), wstępny szacunek tempa wzrostu PKB w II kw. w USA oraz zmiany cen na rynku nieruchomości, gdzie analitycy spodziewają się pogłębienia spadków (-16 proc. r/r w 20 największych miastach).SYTUACJA NA GPW
Początek piątkowej sesji nie zapowiadał zamknięcia na plusie, ale WIG20 zdołał podnieść się z jednoprocentowych spadków i na koniec dnia dodał do dobrego wyniku tygodniowego ok. 1,1 proc. Od kilku dni inwestorzy pozbywają się papierów KGHM, któremu silny złoty przeszkadza w działalności, natomiast zdecydowanie przybyło kupujących najsilniej przecenione akcje z sektorem mediów na czele - Agora zyskała 22,7 proc. w odniesieniu do ceny sprzed tygodnia, a TVN 17,8 proc. Wreszcie znaleźli się chętni na mniejsze spółki, a wysokie obroty na walorach dwóch banków z czwartku mogły być zwiastunem przenoszenia części kapitału zagranicznych funduszy do najpłynniejszych akcji.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia, ten będzie wypełniony publikacjami makroekonomicznymi z Europy (głównie z Niemiec) oraz USA. Końcówka piątkowych notowań przyniosła umiarkowane wzrosty na Wall Street, gdzie część inwestorów uwierzyła, że wzrost zamówień na dobra trwałe oraz wyższa od oczekiwań sprzedaż domów na rynku pierwotnym mogą zapowiadać rychły koniec kryzysu w USA. To jednak tylko pojedyncze wyjątki wobec przytłaczającej liczby złych wiadomości zarówno z gospodarki, jak i ze spółek. Największe problemy mają amerykańskie banki regionalne, detaliści na całym świecie oraz linie lotnicze - Ryanair miały w II kw. o 85 proc. niższy zysk niż przed rokiem, a w całym 2008 r. mogą po raz pierwszy od wejścia na giełdę (1997 r.) pokazać stratę.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce