Rynek walutowy - niska zmienność
2008-07-28 11:50
Początek dzisiejszej sesji nie przyniósł większych zmian na rynku złotego. Kurs EUR/PLN od piątku konsoliduje się w obszarze 3,2000-3,2100, natomiast USD/PLN w pobliżu 2,0400.
Przeczytaj także: USA: sprzyjające dane makro
RYNEK KRAJOWY
Umiarkowanie stabilne pozostają dziś również notowania polskiej waluty względem franka szwajcarskiego oraz funta szterlinga. W kolejnych godzinach zarówno z Polski, jak i ze świata nie napłyną żadne istotne dane makroekonomiczne, w związku z czym na rynku walutowym może panować dość niska zmienność. Dodatkowo wahania wartości złotego zmniejszać będzie bliskość psychologicznej bariery 3,2000 w notowaniach EUR/PLN. Inwestorzy będą potrzebować dość silnego impulsu, by ograniczenie to pokonać.
Brak reakcji rynku na nieco słabsze dane z Polski odnośnie sprzedaży detalicznej, które zostały przedstawione w piątek, świadczy o dużym potencjale złotego do dalszego umocnienia. W związku z tym przebicie przez kurs EUR/PLN bariery 3,2000 w kolejnych dniach jest jak najbardziej możliwe. Jeśli faktycznie zostanie dokonana, polska waluta prawdopodobnie powróci do procesu dynamicznej aprecjacji. Sygnał do dalszego wzrostu wartości złotego może dać komunikat po najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Posiedzenie to zaczyna się już jutro i będzie trwało dwa dni.
Wspomniany komunikat jak i decyzja w sprawie stóp procentowych zostaną przedstawione w środę. Rynek oczekuje, iż koszt pieniądza w naszym kraju zostanie pozostawiony bez zmian. Decyzja taka jest bardzo prawdopodobna w związku z czym nie powinna ona przynieść zmian w notowaniach rodzimej waluty. Jeśli jednak członkowie RPP w oficjalnym komunikacie stwierdzą, że już wkrótce stopy w Polsce zostaną podniesione, złoty powinien dość znacznie zyskać na wartości. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rady wynika, że tego typu interwencja może zostać dokonana już po wakacjach.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Piątkowe, lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA sprawiły, że amerykańscy inwestorzy kończyli tydzień w dobrych nastrojach. Za sprawą wyższego do prognoz wzrostu zamówień na dobra trwałego użytku oraz lepszych danych z rynku nieruchomości na parkietach dominował kolor zielony. Inwestorów wsparł także wysoki odczyt wskaźnika optymizmu amerykańskich konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan. Wzrósł on z 56,4 do 61,2 pkt, tymczasem analitycy szacowali, że wyniesie on 56,6 pkt.
Optymizm na rynku kapitałowym nie przeniósł się jednak na wyraźna poprawę sentymentu do dolara. W piątek para EUR/USD na krótko zniżkowała do poziomu 1,5660, by ostatecznie zakończyć tydzień na poziomie 1,5700. Także w czasie poniedziałkowej sesji azjatyckiej notowania eurodolara nie wskazywały na wzmożone zakupy amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD zachowywał się stabilnie – kształtował się w pobliżu poziomu 1,5700 i nawet bardzo słaby odczyt wskaźnika nastroju konsumentów GfK z Niemiec nie pociągnął jego notowań w dół. Poznane dziś o godzinie 8:00 dane pokazują, że wyniósł on 2,1 pkt, co jest najniższą wartością od czerwca 2003 roku. Poza wspomnianym indeksem GfK, dzisiaj nie opublikowane zostaną już żadne istotne informacje makroekonomiczne, dlatego notowania euro względem dolara powinny znajdować się w konsolidacji.
Bardzo prawdopodobne, że do czasu czwartkowych danych o PKB za II kwartał w Stanach Zjednoczonych oraz piątkowych danych z rynku pracy na rynku walutowym nie dojdzie do znaczących zmian. Prognozy wspomnianych danych są korzystne dla amerykańskiej waluty, jednak póki co rynek nie dyskontuje tych informacji w wycenie wartości dolara. Być może inwestorzy powstrzymują się od kupna dolarów w obawie przed możliwym zakończeniem, obserwowanej od kilku dni, korekty na rynku ropy.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Polska waluta - tydzień pod znakiem umocnienia
Więcej na ten temat:
rynek walutowy, krajowy rynek walutowy, Międzynarodowy rynek walutowy, kursy walut