Polskie firmy boją się spowolnienia
2008-07-29 21:02
© fot. mat. prasowe
Instytut BIEC podał, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł w lipcu czwarty raz z rzędu.
Przeczytaj także: Polski budżet - 3,5 mld PLN deficytu
Maria Drozdowicz z instytutu BIEC stwierdziła, że spadki wskaźnika informującego z wyprzedzeniem o tendencjach w gospodarce przyspieszają i nie należy oczekiwać szybkiego odwrotu tendencji. Niepokojącym sygnałem jest malejąca liczba zamówień w przemyśle - najwyraźniej dostrzegalna jest wśród eksporterów dotkliwie tracących na umacniającej się złotówce, ale również krajowy popyt powoli się kurczy.BIEC podkreśla również spadającą wydajność pracy w firmach - wynikającą przede wszystkim z wysokich żądań płacowych. W raporcie BIEC czytamy, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy można mówić o załamaniu optymizmu wśród kadry menedżerskiej. Podobne wnioski płyną z ankiety NBP, w której firmy dodatkowo wskazują na obawy o drogie surowce i materiały.
SYTUACJA NA GPW
Po silnych spadkach w USA i Azji, podobnie jak na większości parkietów w Europie spadły również indeksy na GPW. Po południu pojawił się jednak popyt i WIG20 oraz WIG zdołały rzutem na taśmę zakończyć dzień na poziomie z poniedziałku. Indeks średnich spółek radził sobie gorzej i stracił 0,5 proc. Mimo wszystko można powiedzieć, że tym razem wyszliśmy obronną ręką z nieciekawej sytuacji.
Niepokój budzą malejące obroty, które podważają wiarygodność pojawiającego się znienacka popytu. Na całym rynku wymieniono się akcjami wartymi 1,1 mld PLN, ale ponad 770 mln PLN przypadło na taniejące papiery. WIG20 znajduje się obecnie tuż poniżej silnej bariery leżącej w okolicy 2670 pkt., która zniechęca inwestorów sugerujących się analizą techniczną przed kupowaniem akcji. We wtorek taniejąca ropa nie pomogła spółkom paliwowym, słabo zachowywał się również sektor finansowy z wyjątkiem PKO BP.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce